هفته 31

week 31 800x659 1

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در این هفته اندازه کودک شما به حدود 40 سانتی‌متر رسیده است. وزن جنین در هفته 31 بارداری کمی بیشتر از 1360 گرم است و به‌زودی شاهد یک افزایش وزن ناگهانی در کودکتان خواهید بود.

جنین در هفته سی و یکم همچنین می‌تواند سرش را ازیک‌طرف به‌طرف دیگر بچرخاند.

یک ‌لایه چربی هم در زیرپوست او در حال جمع شدن است تا او برای زندگی در خارج رحم آماده شود، درنتیجه بازوها، سر و بدن او در حال بزرگ‌تر شدن هستند.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

بارداری هفته 31، ممکن است در این دوران شاهد ترشح آغوز یا پیش شیر، از پستان‌هایتان باشید.

برخی از خانم‌های حامله چنین مسئله‌ای را مشاهده می‌کنند و برخی هم آن را پیش از تولد نوزادشان تجربه نخواهند کرد.

درهرحال این مسئله طبیعی است و نشانه آن است که بدن شما وظیفه خود را به‌درستی انجام می‌دهد. اگر میزان این ترشحات زیاد است می‌توانید یک دستمال مخصوص دوران شیردهی در سوتین خود بگذارید تا از کثیف شدن لباس‌هایتان جلوگیری کنید.

همچنین اگر تصمیم دارید کودکتان را با شیر خود تغذیه کنید ممکن است بخواهید از سوتین شیردهی استفاده کنید. اگر سوتین فعلی شما دیگر برایتان راحت نیست می‌توانید از همین‌الان از سینه‌بند شیردهی استفاده کنید.

آیا گاهی اوقات ماهیچه‌های رحم شما منقبض می‌شوند؟

بعضی از خانم‌های حامله این انقباضات ناگهانی را (که انقباض براکستون- هیکس نامیده می‌شوند) در نیمه دوم حاملگی و ماه‌های آخر بارداری خود تجربه می‌کنند.

این انقباضات که بین 30 تا 60 ثانیه طول می‌کشند و نامنظم و بی‌قاعده هستند فعلا نباید مرتب بروز کنند و همچنین نباید دردناک باشند.

هنگامی‌که چند هفته به زایمان شما باقی‌مانده باشد ممکن است این انقباضات بیشتر بروز کنند و شاید کمی دردناک شوند. به این انقباض‌ها اغلب “درد زایمان کاذب” می‌گویند، زیرا گاهی اوقات ممکن است تشخیص درد زایمان اصلی از این انقباضات ناگهانی بسیار سخت باشد.

بااین‌حال تا پیش از هفته سی و هفتم هنوز کودک شما نارس است. پس اگر این انقباضات به‌طور مرتب رخ می‌دهند حتی اگر درد ندارند ممکن است نشانه‌ای از زایمان زودرس باشند.

در صورت مشاهده تغییر یا افزایش ترشحات واژن که آبکی، لزج، صورتی یا خونی باشند، همچنین در صورت مشاهده درد در ناحیه شکم، گرفتگی عضلانی مشابه با دوران قاعدگی، بیشتر از 4 بار انقباض عضلانی در ساعت، افزایش فشار در ناحیه لگن یا کمردرد (خصوصا اگر قبلا چنین دردی نداشته‌اید) بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

اگر شما فرزند پسری به دنیا خواهید آورد، بهتر است در مورد ختنه کردن یا نکردن او با یکدیگر صحبت کنید، در مورد زمان و روش انجام ختنه نظرات مختلفی مطرح می‌شود، بهتر است کمی تحقیق کنید یا از متخصص زنان و اطفال خود بپرسید.

فعالیت‌های هفته سی و یکم بارداری

ساک بیمارستان خود را آماده کنید: می‌توانید از بیمارستان بپرسید که چه لوازمی در اختیار شما قرار خواهند داد و چه چیزهایی را باید از داروخانه بیمارستان تهیه کنید.

بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر لباس و مسواک برخی موارد دیگر که بهتر است آماده کنید عبارت‌اند از:

– یک عکس، تصویر یا چیز دیگری که در هنگام زایمان به آن نگاه کنید؛
– تعدادی بیسکویت برای اینکه انرژی خود را به دست آورید و آدامس یا شیرینی نعنایی برای زمانی که دهانتان بوی نامناسبی دارد؛
– بالش، جوراب و دمپایی راحتی‌تان؛
– کتاب یا مجله؛ البته مجلات یا کتاب‌های سنگین و پرمحتوا به درد نمی‌خورند، زیرا شما نمی‌توانید بر روی آن‌ها تمرکز کنید؛
– لباس‌خواب و سوتین شیردهی؛
– یک لباس کودک مناسب برای هنگامی‌که می‌خواهید نوزادتان را به خانه ببرید؛
– یک دوربین عکس‌برداری یا فیلم‌برداری، باطری‌های نو و فیلم.


رژیم غذایی

می‌توانید برای تغذیه در هفته سی و یکم بارداری از غلات جوانه‌زده گندم، عدس، جو و … در تهیه انواع سالاد و سوپ استفاده کنید و یا پودر آن را در ماست، ماست و خیار و … اضافه کنید.

غلات جوانه‌زده حاوی مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین‌های گروه می‌باشند که جهت حفظ سلامت جسمی و روحی شما و نوزاد آینده‌تان ضروری است.