۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش VZV IgM :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

آمادگی بیمار

 آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست

اگر پزشک مشکوک است که فرد در حال حاضر یا به تازگی، آبله مرغان یا زونا داشته است و تشخیص قطعی لازم دارد؛ برای نشان دادن ایمنی نسبت به VZV یا مستعد بودن برای دوباره فعال کردن عفونت VZV قبل از دریافت داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، درخواست می شود.
این تست برای بررسی وضعیت ایمنی و/ یا شناسایی عفونت فعال؛ گاهی اوقات هنگامی که فرد دارای علائم غیرواقعی(آتیپیک) و/ یا شدید است و پزشک می خواهد بین عفونت VZV و علت دیگری تمایز بدهد؛ قبل از پیوند عضو یا هنگامی که یک کودک، زن باردار یا فردی که ضعف سیستم ایمنی دارد، در تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان قرار گرفته است، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست 

هنگامی که فرد در معرض VZV قرار می گیرد، سیستم ایمنی بدن با تولید آنتی بادی های IgM و IgG در خون به این ویروس پاسخ می دهد. اگر فرد دارای علائم است اما سطوح پایین یا غیرقابل تشخیص از IgG / یا IgM دارد، ممکن است به این معنا باشد که یا بیماری دیگری به غیر از VZV دارد، یا اینکه سیستم ایمنی بدن او به طور طبیعی پاسخ نمی دهد و سطح قابل تشخیصی از آنتی بادی VZV تولید نمی کند. اگر هر دوVZV IgG, IgM در فرد دارای علامت وجود دارند، پس این احتمال وجود دارد که یا اخیرا برای اولین بار در معرض VZV قرار گرفته و آبله مرغان دارد، یا عفونت قبلی VZV دوباره فعال شده است و فرد زونا دارد.

آنتی بادی های IgM اولین آنتی بادی ها هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت VZV تولید می شوند. آنها در بسیاری از افراد در طی یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت بالا می رود و کاهش می یابد. در نهایت، سطح (تیتر) آنتی بادی VZV IgM معمولا به زیر سطح قابل تشخیص می رسد. IgM اضافی ممکن است زمانی که VZV نهفته، دوباره فعال می شود، تولید گردد.

اگر فقط IgM وجود دارد، پس ممکن است عفونت خیلی جدید باشد. اگر نوزاد دارای آنتی بادی IgM است، پس عفونت VZV مادرزادی دارد.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد؟ 

کودک یا فردی با ضعف سیستم ایمنی ممکن است پاسخ آنتی بادی قوی به عفونت VZV را نداشته باشد- سطح IgM این افراد با این که VZVفعال دارند، ممکن است پایین تر از حد انتظار باشد.

تست های تکمیلی

Epstein Barr Virus (EBV); Antibody tests; Cytomegalovirus (CMV)

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی 

انجام آزمایش آبله مرغان و زونا برای شناسایی و تشخیص عفونت فعلی یا قبلی با ویروس VZV است. در اکثر موارد آزمایش ضروری نیست، زیرا عفونت فعال را می توان از روی علائم بالینی تشخیص داد، اما در برخی از بیماران مبتلا به ضایعات پوستی آتیپیک، آزمایش تشخیصی به تأیید عفونت کمک می کند. در گیرندگان پیوند عضو، زنان باردار، نوزادان و در افراد مبتلا به HIV/AIDS، آزمایش ها ممکن است برای تشخیص عفونت فعلی یا تعیین وضعیت ایمنی مفید باشد.

منبع

معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top