۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش CA 19-9 :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

نام کامل تست

Cancer Antigen 19-9

نام فارسی تست

کارسینوم آنتی ژن ۱۹-۹

نام های دیگر

Cancer antigen-GI; CA-GI; Carbohydrate Antigen 19-

اطلاعات تکمیلی

این تست برای کمک به افتراق بین سرطان لوزالمعده و بیماری های دیگر مثل پانکراتیت؛ پایش پاسخ به درمان سرطان لوزالمعده و/ یا پیشرفت سرطان و بررسی عود بیماری؛ یا وقتی که پزشک مشکوک است که فرد سرطان لوزالمعده دارد و در حین درمان سرطان لوزالمعده یا پس از آن، درخواست می شود.
هنگامی که فرد دارای علائمی است که ممکن است سرطان لوزالمعده را نشان دهند (درد شکم، حالت تهوع، از دست دادن وزن و زردی)،CA 19-9  ممکن است همراه با سایر آزمایش ها، نظیرCEA، بیلی روبین و/ یا پانل کبد درخواست شود.

توضیح راجع به تست 

آنتی ژن ۱۹-۹ سرطان (CA 19-9)، پروتئینی است که در سطح برخی از سلول های سرطانی قرار دارد. CA 19-9 باعث سرطان نمی شود؛ بلکه توسط سلول های تومور رها می شود و به عنوان یک تومور مارکر مفید برای پی گیری دوره سرطان عمل می کند.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد

بیماری هایی مانند سرطان روده بزرگ، سرطان ریه، سرطان کیسه صفرا، انسداد مجرای صفراوی (به عنوان مثال، سنگ کیسه صفرا)، پانکراتیت، فیبروز سیستیک و بیماری کبد باعث افزایش مقدار CA 19-9 می شوند.

علت درخواست تست

برای کمک به افتراق بین سرطان پانکراس و بیماری های دیگر مثل پانکراتیت (التهاب پانکراس(

پایش پاسخ به درمان سرطان پانکراس و یا پیشرفت سرطان و بررسی عود بیماری.

هنگامی که فرد دارای علائمی است که ممکن است سرطان پانکراس را نشان دهد (درد شکم، حالت تهوع، از دست دادن وزن و زردی)، CA 19-9 ممکن است همراه با سایر آزمایش ها، نظیر CEA، بیلی روبین و یا پانل آزمایشات کبد درخواست شود.

توضیح راجع به تست

 CA19-9 به عنوان نشانگر سرطان پانکراس (و گاهی اوقات کارسینوم سلول کبدی،کولون و رکتوم) شناخته شده است. میزان CA19-9 در خون و مایعات بدن به شدت تحت تأثیر فنوتیپ گروه خونی لوئیس (Lewis) بیماران و ژنوتیپ ترشحی(secretor) می‌باشد.CA19-9 در بافت های اپی تلیالی متنوعی شامل کولون، پانکراس، صفراوی، معده- روده ای، بزاق و آندومتریال ساخته می‌شود.

در هر حال CA19-9 در افرادی که دارای فنوتیپ Le(a-b) هستند ساخته نمی شود. ردیابی، تشخیص و تعیین پیش آگهی بدخیمی های پانکراس، مقادیر افزایش یافته CA19-9 (بیشتر از ۳۷ ku/L) در ۸۰-۷۵ درصد از موارد بدخیمی های پانکراس، ۶۷ درصد از موارد بدخیمی کبدی- صفراوی و در کمتر از ۵۰ درصد از موارد بدخیمی سلول کبدی گزارش شده است.

CA19-9 در سرم و سایر مایعات بدن افراد با گروه خونی لوئیس منفی (فنوتیپ La (a-b-)) وجود ندارد؛ بنابراین بررسی CA 19-9 در افراد با فنوتیپ لوئیس منفی فایده و ارزشی ندارد. این فنوتیپ در ۶ درصد از سفیدپوستان و ۲۲ درصد از سیاه پوستان مشاهده می‌شود. ضمناً مقادیرCA19-9 در زنان بیشتر از مردان است.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد؟

علاوه بر سرطان پانکراس در موارد زیر نیز ممکن است افزایش یابد:

در موارد خوش خیم همانند: انسداد مجرای صفراوی، التهاب مجاری صفراوی، بیماری التهابی روده (IBD)، التهاب حاد و یا مزمن پانکراس، سیروز کبدی، سیستیک فیبروزیس، بیماری های تیروئید نیز می تواند افزایش یابد.

تست های تکمیلی

Bilirubin, CEA, Liver panel, Tumor markers

منابع  

معاونت درمان

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top