آزمایش urine cystine :
◀︎این آزمایش در بخش ادرار آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

سیستینوری چیست؟ 

سیستینوری نوعی بیماری ژنتیکی است، در اثر آن به میزان زیادی اسید آمینه سیستین وارد ادرار شده و منجر به تشکیل سنگ کلیه می گردد. این بیماران مکررا سنگ کلیه می سازند ولی در سایر نقاط بدن مشکل خاصی ندارند.

شیوع

این بیماری در کل دنیا نادر میباشد وکمتر از 1% بیمارانیکه سنگ کلیه می سازند سیستینوری دارند. اگر چه آمار دقیق موجود نیست اما به نظر می رسد شیوع این بیماری در برخی شهرهای ایران بسیار بالاتر باشد .

سن وجنس

اگر چه این بیماری از بدو تولد همراه بیمار می باشد اما زمان بروز سنگ کلیه وایجاد علایم بستگی به شدت بیماری دارد. در افراد سالم میزان سیستین ادرار 24 ساعته کمتر از 30mg می باشد . اما در مبتلایان به سیستینوری دفع سیستنین در ادرار 24 ساعته از 200mgتا 1500mg در روز می رسد . بدیهی ایست هر چقدر میزان دفع سیستنین در ادرار بالاتر باشد ، بیماری در سنین پایین تر تظاهر کرده وعود بیشتری خواهد داشت در موارد شدید در دوره کودکی سنگ کلیه ساخته می شود ودر صورت عدم درمان پس از آن نیز مکررا عود می کند .

این بیماری هم در جنس مذکر وهم در جنس مونث دیده می شود .

علایم بیماری  

از آنجا یی که تنها تظاهر این بیماری تشکیل سنگ کلیه می باشد علایم بیماری نیز منحصر به ساخت سنگ می باشند مثل درد شدید پهلو، ادرار خونی ، عفونت کلیه ، دفع گلبول سفید در ادرار ونارسایی کلیه

تشخیص

  1. رویت کریستال یا بلورسیستین در ادرار: کریستال سیستین شبیه شش ضلعی ایست وگاهی اوقات طی یک آزمایش ساده ادرار تشخیص داده می شوند .
  2. آنالیز سنگ کلیه: طبق یک قانون کلی سنگ کلیه تمامی بیماران بایستی آنالیز کردد. در صد زیادی از مبتلایان سیستینوری پس از جراحی وآنالیز سنگ تشخیص داده می شوند.
  3. تشخیص قطعی بیماری با جمع آوری ادرار 24 ساعته و اندازه گیری cystineادرار میسر است. معمولا در سنین بالای 250 mg/lit علایم ایجاد می شوند.