۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش TPMT :
◀︎این آزمایش در بخش هماتولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

چرا این تست انجام می شود ؟

برای یافتن بیمارانی که در معرض ریسک بالای اثرات جانبی داروهای تیوپورین مانند مرکاپتوپورین هستند

تست چه زمانی انجام می شود ؟

قبل از شروع درمان با داروهای تیوپورین.

نمونه مورد نیاز چیست؟

خون گرفته شده از ورید .

آیا تست نیاز به آمادگی قبلی دارد ؟

خیر

این تست چیست ؟

تیوپورین ها دسته ای از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند. نمونه ای از آنها شامل: آزاتیوپورین، مرکاپتوپورین و تیوگوانین هستند. این داروها برای درمان بیماریهایی مثل لوسمی لنفوئیدی حاد ، بیماری التهابی روده و اختلالات خود ایمن به کار می روند.همچنین ممکن است برای بیمارانی که پیوند انجام داده اند هم تجویز شود (برای تاخیر و یا جلوگیری از رد پیوند).

این تست برای بررسی فعالیت آنزیم thiopurine S-methyltransferase در گلبول های قرمز فرد می باشد. سطح فعالیت TPMT با توانایی متابولیزه شدن آن در بدن رابطه مستقیم دارد.

تیوپورین ها باید در بدن ابتدا فعال و سپس غیر فعال شوند TPMT ترکیبی حیاتی برای غیر فعالسازی می باشد. زمانی که سطح کافی از TPMT در بدن وجود نداشته باشد ترکیبات فعال شده (که سمی نیز هستند) در خون فرد تجمع می یابند. تقریبا ۱ نفر از هر ۳۰۰ نفر به طور شدیدی نقص در TPMT دارد و حدود ۱۰% جمعیت افراد هم دارای سطح کمتر از نرمال هستند. افراد با سطح کم و یا عدم وجود TPMT اگر با دوز نرمال داروهای تیوپورینی تحت درمان قرار بگیرند دچار ساپرس مغز استخوان (myelosuppression) خواهند شد. این ساپرس باعث کاهش تولید گلبولهای قرمز و سفید می شود و نتیجه آن ابتلا به عفونت و خونریزی های غیر نرمال است. این اثرات جانبی می تواند قبل از تجویز دارو به وسیله اندازه گیری سطح TPMT جلوگیری شود.

سطح فعالیت TPMT می تواند تحت تاثر موتاسیون های درون ژنوم هم قرار بگیرد همچنین از فردی به فرد دیگر و یا در قومیت های گوناگون این سطح متفاوت است.

تفسیر نتایج چگونه است؟

سطح خیلی کم و یا عدم وجود: TPMT این افراد در خطر اثرات جانبی داروهای تیوپورینی هستند بنابراین پزشک آنها عموما داروهای جایگزین استفاده می کند و یا سطح بسیار کمی از دارو را تجویز می کند.

سطح کم و متوسط: این افراد هم در معرض سمیت دارویی هستند و پزشک آنها دوز کمتر از استاندارد را تجویز می کند.

سطح نرمال: می تواند با داروهای تیوپورینی درمان شود

نکته : تعداد کمی از افراد شناخته شده اند که فعالیت آنزیمی TPMT از حد طبیعی فراتر است که ممکن است باعث کاهش اثر تیوپورین تراپی شود.

 

مواردی که باید بدانید 

سطح فعالیت TPMT در گلبولهای قرمز اندازه گیری می شود. بنابراین ترانسفوزیون خون میتواند نتایج غیر واقعی را به همراه داشته باشد.

خوردن داروی تیوپورینی نتایج را نا معتبر می کند. بنابراین این تست باید قبل از خوردن دارو انجام شود.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top