۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Toxo IgM :
◀︎این آزمایش در بخش میکروب شناسی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست

این تست برای تشخیص عفونت توکسوپلاسما گوندیی در زن باردار، جنین، یا در فرد دچار نقص ایمنی با علائم شبه آنفولانزا؛ گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا فرد قبلا آلوده شده است یا برای کمک به تعیین این که آیا عوارض، ناشی از عفونت فعال توکسوپلاسما است؛ یا هنگامی که زن باردار یا فرد دچار نقص ایمنی، در معرض توکسوپلاسما گوندیی قرار گرفته است و/ یا علائم شبه آنفولانزا یا عفونت شدید چشم یا مغز دارد که پزشک مشکوک است ناشی از توکسوپلاسموز باشد، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست 

توکسوپلاسما گوندیی، انگل میکروسکوپی است که باعث عفونت گربه ها می شود و در خاک یافت می شود. وقتی کسی در معرض توکسوپلاسما گوندیی قرار گرفته است، سیستم ایمنی بدن با تولید آنتی بادی، به انگل پاسخ می دهد.

آنتی بادی های IgM اولین آنتی بادیها هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت توکسوپلاسما تولید می شوند. آنها در بیشتر افراد، در طی یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه، وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت بالا می رود و سپس کاهش می یابد. در نهایت، گاهی اوقات ماهها پس از عفونت اولیه، سطح (تیتر) آنتی بادی IgM توکسوپلاسما در اکثر افراد کمتر از سطح قابل تشخیص می شود. هنگامی که توکسوپلاسما گوندیی خفته، فعال می شود، و/ یا وقتی که فرد دارای عفونت مزمن است، ممکن است IgM اضافی تولید شود. آنتی بادی هایIgM تنها نوع تولید شده توسط جنین است. هنگامی که این آنتی بادی ها در نوزاد وجود دارند، عفونت مادرزادی را نشان می دهند.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد؟ 

سطح آنتی بادی IgM در افراد دچار نقص ایمنی با این که توکسوپلاسموز فعال دارند، ممکن است پایین تر از حد انتظار باشد.

تست های تکمیلی

TORCH; CSF Analysis; Amniotic Fluid Analysis

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی

تست آنتی بادی توکسوپلاسما گوندیی به طور روتین برای زنان باردار درخواست نمی شود، اما ممکن است هنگامی که پزشک می خواهد تعیین کند که آیا زن قبلا توکسوپلاسموز داشته و هنگامی که او در معرض مدفوع گربه، گوشت خام یا خوب پخته نشده، یا آب یا غذای آلوده قرار گرفته است، درخواست شود. هنگامی که تست آنتی بادی منفی است، اما شک و تردید هنوز هم بالا است، آزمایش ممکن است یک یا چند بار در طول دوران بارداری تکرار شود. تست آنتی بادی ممکن است برای فرد دارای سیستم ایمنی ضعیف، زمانی که علائم بیماری شبه آنفولانزا دارد و برای هر کسی که دارای علائم یا عوارضی است که توکسوپلاسموز را تداعی می کند، درخواست می شود.

در اغلب موارد ، تست مثبت آنتی بادی IgM باید با استفاده از روش آزمایش دیگری تأیید گردد، به طور شاخص، با ارسال نمونه به آزمایشگاه مرجعی که اختصاصی آزمایش توکسوپلاسموز است.

منبع

معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top