۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Toxo IgG :
◀︎این آزمایش در بخش semen analysis آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست

این تست برای تشخیص عفونت توکسوپلاسما گوندیی در زن باردار، جنین، یا در فرد دچار نقص ایمنی با علائم شبه آنفولانزا؛ گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا فرد قبلا آلوده شده است یا برای کمک به تعیین این که آیا عوارض، ناشی از عفونت فعال توکسوپلاسما است؛ یا هنگامی که زن باردار یا فرد دچار نقص ایمنی، در معرض توکسوپلاسما گوندیی قرار گرفته است و/ یا علائم شبه آنفولانزا یا عفونت شدید چشم یا مغز دارد که پزشک مشکوک است ناشی از توکسوپلاسموز باشد، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست 

توکسوپلاسما گوندیی، انگل میکروسکوپی است که باعث عفونت گربه ها می شود و در خاک یافت می شود. وقتی کسی در معرض توکسوپلاسما گوندیی قرار گرفته است، سیستم ایمنی بدن با تولید آنتی بادی، به انگل پاسخ می دهد.

آنتی بادی های IgG، چند هفته پس از عفونت اولیه برای ایجاد حفاظت طولانی مدت در بدن تولید می شوند. IgG در عفونت فعال افزایش می یابد، سپس با برطرف شدن عفونت توکسوپلاسما،غیرفعال شدن انگل تثبیت می شود. هنگامی که شخص یکبار در معرض این انگل قرار می گیرد، دارای مقدار قابل اندازه گیری آنتی بادی IgG برای بقیه عمر در خون باقی می ماند. تست آنتی بادی IgG توکسوپلاسما را می توان به تنهایی، یا همراه با تست آنتی بادی IgM برای کمک به تأیید وجود عفونت اخیر یا قبلی توکسوپلاسما مورد استفاده قرار داد.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد؟
سطح آنتی بادی IgG در افراد دچار نقص ایمنی با این که توکسوپلاسموز فعال دارند، ممکن است پایین تر از حد انتظار باشد.

تست های تکمیلی
TORCH; CSF Analysis; Amniotic Fluid Analysis

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی

تست آنتی بادی توکسوپلاسما گوندیی به طور روتین برای زنان باردار بدرخواست نمی شود، اما ممکن است هنگامی که پزشک می خواهد تعیین کند که آیا زن قبلا توکسوپلاسموز داشته و هنگامی که او در معرض مدفوع گربه، گوشت خام یا خوب پخته نشده، یا آب یا غذای آلوده قرار گرفته است، درخواست می شود. هنگامی که تست آنتی بادی منفی است، اما شک و تردید هنوز هم بالا است، آزمایش ممکن است یک یا چند بار در طول دوران بارداری تکرار شود. تست آنتی بادی ممکن است برای فرد دارای سیستم ایمنی ضعیف، زمانی که علائم بیماری شبه آنفولانزا دارد و برای هر کسی که دارای علائم یا عوارضی است که توکسوپلاسموز را تداعی می کند، درخواست می شود.

منبع

معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top