۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

Insulin Growth Factor

آزمایش Insulin Growth Factor :
◀︎این آزمایش در بخش هورمون آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

فاکتور رشد متصل شونده به انسولین Igf1 یک پلی پپتیدی است که از ۷۰ آمینو اسید ساخته شده است و یکی از فاکتور های رشد لینک شده به انسولین گزارش شده است .در گردش این ملکول  نشان داده شده است که تقریبا ۵۰% توالی های آن مشابه پروانسولین است و نیز یک سری فعالیت های بیولوژیکی مشابه با انسولین را دارد .

پپتید در هرمون رشد (GH)به یک مرتبه بالاتر تعلق دارد اما یک سری شواهد رشد از ترشحاتGH  غیر وابسته مشاهده شده است که شامل اثرات Mitogenic وPromotion  از ماده سولفاژن غضروف می باشد و آن همچنین فعالیت های افزایشی رشد را روی اسکلت و دیگر مایعات بدن میانجیگری می کند.

تقریبا ۹۵%Igf1 سرم موجود در گردش به صورت باند با پروتئین های اختصاصی Igf1 متصل می شود که ۶ کلاس دارد BP3 . مهمترین پروتئین متصل شونده به Igf1 شناخته شده است که ایجاد یک کمپلکس ۱۴۰ هزار دالتونی با Igf1  و یک اسید ناپایدار را می کند.

اندازه گیری Igf1 سرم کودکان با بی نظمی رشد در تشخیص و ارزیابی آکرومگالی ارزش دارد. غلظت های Igf1 با سن تغییر می کند و به حالت های تغذیه و وضعیت بدن و ترشح هرمون وابسته است.

تعیین Igf1 اصلی در تشخیص حالت های کوتاهی قد در کودکان مفید است و نیز در پشتیبانی در امر تغذیه واقعی آنها لازم است.

برای تعیین آکرومگالی تعیین Igf1 به تنهایی نسبت به GH به صورت راندوم قابل اطمینان تر است.

 تفسیر

 مقادیر پایین IGF-1 همراه با کم‌کاری هیپوفیز، سوء‌تغذیه، دیابت شیرین، کم‌کاری تیروئید، سندرم محرومیت از مادر، تاخیر در بلوغ، سیروز، هپاتوما، کوتولگی لارون،‌ بعضی موارد قامت کوتاه و پاسخ طبیعی GH به تست‌های فارماکولوژیک دیده می‌شود.

مقادیر پایین ممکن است همراه با تومورهای بدون عملکرد هیپوفیز، تاخیر سرشتی رشد و بی‌اشتهایی عصبی هم دیده شود.

مقادیر بالای IGF-1 در دوره نوجوانی، بلوغ زودرس واقعی، حاملگی، چاقی، ژیگانتیسم هیپوفیزی، آکرومگالی و رتینوپاتی دیابتی دیده می­شود. از آنجایی که مقدار IGF-1 در سوء‌تغذیه کاهش می‌یابد می‌توان از آن به عنوان اندکس خوبی جهت پیگیری پاسخ به درمان در محرومیت غذایی استفاده کرد.

در درمان بیماران مبتلا به آکرومگالی، با استفاده از آنتاگونیست‌های گیرندهGH، سطح IGF-1 کاهش یافته و بهبود بالینی حاصل می­ شود.

عوامل مداخله گر

 آنتی بادی های هتروفیل در سرم انسان می تواند در روش های ایمونواسی با ایمونوگلوبولین واکنش متقاطع داده و در نتایج آزمون تداخل نماید. نمونه سرم بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا افرادی که به طور معمول در معرض حیوانات یا محصولات حیوانی قرار دارند می تواند این نوع از مداخله را نشان دهند.

نمونه همولیزه و لیپمیک در نتایج آزمون تداخل می نمایند.

 مقادیر پایین IGF-1 گاهی اوقات در کم‌کاری هیپوفیز، سوء‌تغذیه، تاخیر در بلوغ، دیابت شیرین، سنین بالا و بعضی موارد قامت کوتاه ایدیوپاتیک دیده می‌شود.

 مقادیر افزایش‌یافته IGF-1 نیز گاهی همراه باadolescent growth spurt، بلوغ زودرس، حاملگی، چاقی و دیابت شیرین دیده می‌شود.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top