۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Inhibin A :
◀︎این آزمایش در بخش متابولیک آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

یکی از مهمترین ازمایشات دوران بارداری تست های غربالگری است که برای اطلاع  از سلامت جنین و مادر گرفته می شود، ملزم است تا ازمایشات مورد نیاز برای بررسی رشد و سلامت جنین در یک آزمایشگاه مجهز با حداقل میزان خطا برای نتایج انجام شود.

 اینهیبین ها یا Inhibin هورمونهای هترودایمری هستند که به توسط سلولهای گرانولوزای تخمدانی در خانم ها و سلولهای سرتولی بیضه در آقایان ترشح می شوند. این هورمونهاinhibin اینهیبین ها به طور انتخابی ترشح هورمون FSH در هیپوفیز را مهار می کنند و همچنین در گونادها نیز نقش پاراکرین موضعی دارند. شکل مولکول با وزن مولکولی حدود ۳۲ کیلودالتون از ۲ زنجیره مستقل آلفا و بتا تشکیل شده است که با پیوندهای دی سو لفیدی به هم متصل شده اند. اندازه گیری inhibin-A در بررسی فیزیولوژی تولیدمثل در انسان اهمیت بسزایی دارد. چندین گزارش منتشر شده بیان کرده اند که inhibin-A بعنوان مارکر اندوکرین در بررسی و ارزیابی فعالیت تخمدان کاربری دارد. تا اهمین اواخر امکان تمایز آزمایشگاهی بین inhibin دایمری فعال در خون و alpha-subunit آزاد اینهیبین در دوران قائدگی طبیعی وجود نداشت.

ولی هم اکنون با استفاده از آزمایش های پیشرفته آزمایشگاه ی میتوان inhibin-A را با حساسیت بالا اندازه گیری نمود.

در دوران حاملگی، مکان اصلی ترشح inhibin به جای جسم زرد (corpus luteum)، جفت است و مقدار بیو راکتیو و ایمونو راکتیو آن به شکلی قابل توجهی بالاتر از زنان غیر باردار می باشد. یکی امتیازات عملی بکار گیری inhibin-A بعنوان مارکر اسکرینیگ یا غربالگری، تغییر جزئی آن در حین هفته های ۱۵ تا ۱۸ حاملگی در بارداری های طبیعی می باشد؛ بنابرین در مواردی که امکان دقیق تخمین زمان بارداری وجود ندارد، نتایج آزمایش inhibin-A در محاسبه خطر اختلال ژنتیکی دقت بیشتری خواهد داشت ولی در حالی که با مارکری مثل unconjugated estriol که تیتر آن بسرعت در طول حاملگی تغییر میکند این چنین نیست.

در حاملگی هایی که جنین، اختلال کروموزم (تریزومی ۲۱) دارد منتهی به سندروم داون می گردد، تیتر سرمی Alpha feto-protein و unconjugated estriol کاهش یافته و hCG و inhibin-A افزایش دارد.

در ثلث دوم حاملگی، میزان inhibin در سرم مادران دارای جنین مبتلا به سندرم داون، در مطالعات مستقل ۹/۱، ۶/۳ و ۳/۱ برابر غلظت متوسط آن در مادران با جنین طبیعی گزارش شده است.

 در یک مطالعه بر روی زنان با میانگین سن ۹/۳۵ سال نشان داده است که آزمایش inhibin-A به اضافه آزمایش های سه گانه منجر به ارائه بهترین گزارش تحلیل آزمایشگاهی می شود. ترکیب چهار پارامتر بالا، ۸۵% از موارد تریزومی ۲۱ را با مرز خطر یا ریسک (cutoff) یک در ۱۹۰ مورد حاملگی شناسائی می کند. علاوه بر این آزمایش تیتر تشخیص‌های مثبت کاذب را تا ۵% کاهش میدهد.

چه زمانی تست inhibin A گرفته می شود؟

 معمولا بعد از  تست سه‌گانه (Triple test)  که شامل بررسی AFP، uE3،  hCG مادر و سن مادر است نیاز است تا این تست گرفته شود در واقع انجام آن به همراه تست چهارگانه خواهد بود که در سه ماهه دوم حاملگی نیاز است تا غربالگری لازم انجام شود.نتایج صحیح و دقیق تست Inhibin A  باعث می‌شود تا ۷۵%  میزان آن شناسایی  و احتمال سندرم داون در حاملگی پیش بینی شود.

همچنین تشخیص سطح نرمال آن موجب تشخیص و درمان مسمومیت در بارداری می شود، افزایش غلظت Inhibin A مادر به ۳ برابر طبیعی در سه ماهه دوم حاملگی موجب  پره‌اکلامپسی (فشار خون بالا در بارداری) خواهد شد که ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای مادر و فرزند در پی داشته باشد.

بهترین زمان انجام تست

 اولین اندازه‌گیری Inhibin A فقط بعد از هفته ۱۴ حاملگی انجام می‌شود بنابراین سعی کنید در اولین فرصت برای انجام این ازمایش اقدام نمایید. البته بهترین زمان بین هفته‏های ۱۶ و ۱۸ است.

 مقادیر طبیعی

مردان:   < 2 pg/ml

زنان:    کمتر از ۱۱ سال:    < 4.7 pg/ml   ۱۱ سال و بالاتر:    < 97.5 pg/ml

           پیش از یائسگی: < 97.5 pg/ml    پس از یائسگی: < 2.1  pg/ml

تفسیر

در حاملگی‌هایی که جنین مبتلا به سندرم داون است، Inhibin A در سه ماه دوم حاملگی تقریباً دو برابر میزان طبیعی خواهد بود. سندرم داون همچنین با AFP و uE3 پایین مادر و سطوح بالای hCG همراه است. از ترکیبAFP مادر و Inhibin A جهت پیداکردن سایر تری‌زومی‌ها مثل تری‌زومی ۱۸ و تری‌زومی ۱۳ هم استفاده می‌شود. از Inhibin A همراه با AFP جهت پیداکردن سندرم ترنر هم استفاده شده که حساسیتی حدود ۵۳% و مثبت کاذب حدود ۲۰% دارد.

سطح  Inhibin A در حدود ۷۰٪ از بیماران مبتلا به تومور سلول گرانولوزا و در حدود ۲۰٪ از بیماران مبتلا به تومورهای اپی تلیال تخمدان افزایش می یابد. سطوح نرمال inhibin A حاکی از تومورهای تخمدان گرانوزا یا موسینوسی نمی باشد. اندازه گیری Inhibin B توأم با inhibin A در تشخیص تومورهای تخمدانی بکار می رود.

برای پایش بیماران مبتلا به سرطان تخمدان شناخته شده، سطح AInhibin در مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی کاهش می یابد.

در بیماران مبتلا به عود بیماری سطوح افزایش یافته inhibin A پیش از ظهور علائم بالینی در خون مشاهده می گردد. بیماران طی بهبودی سطوح طبیعی Inhibin A را نشان می دهد.

عوامل مداخله گر

  • سطوح افزایش یافته inhibin A شاهدمتلقی بر حضور یا عدم حضور بدخیمی نمی باشد. تفسیر نتایج بر پایه ارزیابی بالینی بیمار و سایر روشهای تشخیصی تشخیصی استوار است.
  • مقادیر Inhibin در طی چرخه قاعدگی در نوسان است. سطح Inhibin در زنان قبل از یائسگی باید با احتیاط تفسیر شود.
  • بعضی افراد که در معرض محیط های حیوانی قرار دارند( به عنوان مثال در درمانگاه حیوانات)، ممکن است دارای آنتی بادی ضد آنتی ژنهای این حیوانات باشند. این آنتی بادیها ممکن است با معرفهای تست واکنش متقاطع داشته باشند و منجر به نتایج نا معتبر گردند.
  • inhibin A به عنوان تومور مارکرهای اختصاصی برای سرطان تخمدان نمی باشد و مقادیر ممکن است با تغییر روش سنجش متفاوت باشد.
  • همولیز شدید در نتایج آزمون ایجاد تداخل می نماید.

 توضیحات

 تست سه‌گانه (Triple test) شامل بررسی AFP، uE3،  hCG مادر و سن مادر می‌باشد.

در تست چهارگانه تست Inhibin A هم اضافه می شود. پس  quadruple test در سه ماهه دوم حاملگی شامل این چهار تست می‌باشد.

افزودن Inhibin A باعث می‌شود تا میزان ردیابی و شناسایی سندرم داون در حاملگی به ۷۵% با میزان مثبت کاذب حدود ۵% برسد.

همچنین افزایش غلظت Inhibin A مادر به ۳ برابر طبیعی در سه ماهه دوم حاملگی پیشگویی کننده پره‌اکلامپسی (فشار خون بالا در بارداری)خواهد بود.

         جهت پایش سریالی بیمار باید از یک روش سنجش استفاده شود.

         اندازه‌گیری Inhibin A فقط بعد از هفته ۱۴ حاملگی انجام می‌شود

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top