۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

(IgE – Total (ECL

آزمایش (IgE – Total (ECL :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

IgE

 میلیون ها نفر آلرژی دارند. شما ممکن است هنگام تغییر فصول عطسه یا سرفه نمایید و یا خارش چشم داشته باشید و هنگامی که خانه گرد و غبار دارد یا حیوان خانگی دارید، چشمان شما پر از اشک شود. یا شاید هنگامی که یک غذای خاص می خورید، شروع به خس خس نمایید. آزمایش خون آلرژی می تواند کمکی باشد تا نشان دهد چه چیزی باعث – یا موجب تحریک – علایم آلرژی شود و به دکتر شما در انتخاب بهترین درمان کمک می کند.

 آزمایش آلرژی خون موجب کشف و اندازه گیری مقدار آنتی بادی خاص آلرژی زا در خون شما می شود. هنگامی که شما با یک ماده ی آلرژی زا در تماس باشید، ، بدن شما اقدام به تولید آنتی بادی در برابر آن می کند.

آنتی بادی ها به سلول های بدن شما می گوید تا مواد شیمیایی خاص را منتشر کنند. این مواد شیمیایی همان هستند که باعث بروز علائم آلرژی می شود. ایمونوگلوبولین IgE یک آنتی بادی است که واقعاً با پاسخ آلرژی بدن در ارتباط است.

آزمایش خون حساسیت معمولا حداقل ۱۰ مورد از رایج ترین محرک های آلرژی، از جمله گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، درختان، علف ها، علف های هرز، و کپک های مربوط به محل زندگی شما غربال می کند. آنها نیز به ویژه در تشخیص آلرژی غذایی مفید هستند.

آزمایش خون آلرژی ممکن است به عنوان آزمون ایمونواسی نیز نامیده شود و شامل:

v   آزمون ایمونوسوربنت متصل به آنزیم (ELISA، و یا EIA)

v   آزمون (Radioallergosorbent (RAST

 آزمون ELISA مقدار آنتی بادی ماده ی آلرژی زای خاص در خون شما را اندازه گیری می کند.

 آزمون RAST به دنبال آنتی بادی های مربوط به آلرژن های خاص است تا محرک های آلرژی شما را شناسایی کند.

از زمان معرفی آزمونELISA، تست RAST دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است.

 مزایای استفاده از آزمایش خون آلرژی عبارتند از:

  • می توان در هر زمان و بدون در نظر گرفتن داروها آن را انجام دهید.
  • تنها به یک سوزن نیاز است (بر خلاف تست پوست). این امر ممکن است برای افرادی که ترس از سوزن دارند، جذاب تر باشد. آزمایش خون آلرژی تستی ارجح برای نوزادان و کودکان بسیار جوان است.
  • نتیجه مثبت به معنی آنتی بادی های خاص آلرژی است که در خون شما تشخیص داده شده است. که معمولا نشانه ی آلرژی است.
  • در آزمایش خون آشکار خواهد شد که دقیقا شما به چه چیزی حساسیت دارید. با این حال، ممکن است تست شما نسبت به چیزی مثبت باشد اما هرگز واکنش آلرژیک به آن نداشته باشید.
  • نتیجه منفی به معنی آن است که شما احتمالا یک آلرژی واقعی ندارید. این بدان معناست که سیستم ایمنی بدن شما احتمالا به آلرژن (مواد آلرژی زا) تست شده پاسخ نمی دهند. با این حال، ممکن است نتیجه ی آزمایش شما به حالت آلرژی عادی (منفی) باشد و هنوز هم آلرژی داشته باشید.
  • نتایج آزمایش خون آلرژی باید با احتیاط توسط یک متخصص آلرژی تفسیر شده باشد. دکتر شما هنگام تشخیص،  نشانه های شما و تاریخچه پزشکی شما را مورد ملاحظه قرار دهد.

 تفسیر

v   افزایش سطح IgE در سرم غالباً به واسطه پاسخهای آلرژیک بوده و به منظور تشخیص بیماریهای آلرژیک اندازه گیری می شود. برای شناسایی نوع آلرژن که شخص به آن حساسیت دارد از آنتی بادیهای اختصاصی پلی کلونال و منوکلونال استفاده می شود.

v   افزایش آنتی بادیهای پلی کلونال IgE: آسپرژیلوزیس آلرژیک برونکو پولموناری، مصرف بعضی داروها نظیر ترکیبات طلا، بیماریهای آتوپیک، عفونتهای انگلی، اگزما، آسم (۶۰%)، تب یونجه (۳۰%)سندرم ویسکوت آلدریچ و سندرم هیپر ایمونوگلوبولین E.

v   افزایش آنتی بادیهای منو کلونال IgE: میلوما IgE.

v   کاهش  IgEسرم در بعضی نئوپلاسم های پیشرفته، آتاکسی تلانژکتازی، بعضی موارد آگاماگلوبینمی (فقدان گاماگلوبین در خون)، رادیوتراپی و حاملگی مشاهده می شود.

عوامل مداخله گر

  • در صورت انجام آزمایش به روش RIA نتایج کاذب در بیمارانی که یک هفته قبل از انجام آزمایش اسکن رادیوایزوتوپ انجام داده اند مشاهده می شود.
  • مصرف کورتیکواستروئیدها و فنی توئین سبب کاهش IgE سرم در شرایط داخل بدن (Invivo) می شود.

 توضیحات

Ø    سطوح پایین IgE توتال همیشه باعث رد آلرژی بعنوان اتیولوژی (علت شناسی) نمی شود. در این موارد تشخیص فقط به وسیله آزمایشات بسیار حساس برای IgE اختصاصی (پلی کلونال و منوکلونال) امکان پذیر است.

Ø    ساخت IgE در جنین در حدود هفته یازدهم بارداری شروع می شود (بویژه در ریه و کبد)

Ø    IgE اغلب در بیماران با کمبود IgA افزایش می یابد.

Ø    محدوده مقادیر IgE بدلیل عوامل ژنتیکی و تحریکات محیطی، خیلی وسیع است

Ø    IgE در شوک آنافیلاکتیک، حساسیت پوستی، بیماریهای آتوپیک و آلرژیک یافت می شود.

Ø    IgE در بافت موکوسی مجاری تنفسی و گوارشی نیز یافت می شود.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۴ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات
نسرین

باسلام Ige خون من ۴۷۰۰بود یعنی دو هفته بعد از اینکه با خوردن قرص فنوفیبرات دچار مسمومیت دارویی شده بودم igeخونم ۴۷۰۰شده بود این به چه دلیل میباشد

مدیر سایت

سلام و وقت بخیر، حساسسیت دارویی و الرژی مطرح است

مهدیه علی زاده

سلام من سال پیش کهیر داشتم و پزشکم برای چکاپ بهتر بعد از سه ماه ازمایشigm,iga,igg,ige,تجویز کردند که به دلیل شیوع کرونا نرفتم و بعد از ده ماه که کهیرم کلا از بین رفته،تست خون دادم،تمام موارد نرمال هست ولی ige,50تا بیشتر از حد نرمال هست و همچنین کمبود آهن دارم و چربی حدود ۷۰تا بالاست هم دارم.کیخواستم نظر شمارو بدونم ،بقیه تست ها نرمال هستند

مدیر سایت

سلام،
شما آلرژی یا حساسیت دارید

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top