۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

HBV-PCR

آزمایش HBV-PCR :
◀︎این آزمایش در بخش مولکولی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

ویروس هپاتیت B 

ویروس هپاتیت B از رایج ترین علل بیماری های کبدی مزمن مانند سرطان سلول کبدی می باشد. میزان ناقلان هپاتیت B در جهان ۴۰۰ میلیون است که این میزان ۵ % کل جمعیت جهان است. در کشور ما حدود ۳ -۲ % جمعیت حامل ویروس هستند و در حدود ۳۰۰ هزار نفر به بیماری مزمن کبدی، سیروز، کارسینوم هپاتوسلولار مبتلا هستند.

شدت بیماریزایی عفونت HBV مزمن نامشخص است. هر دو فاکتورهای ویروسی و میزبانی ممکن است در آن نقش داشته باشند. ویروس هپاتیت B حداقل به ۸ ژنوتیپ(H-A)  طبقه بندی می شود که ممکن است در توزیع جغرافیایی، ویژگی های ویروسی و نتایج کلینیکی متفاوت باشند. نتیجه بیماری ناشی از عفونتHBV  تا حدودی بستگی به نوع ژنوتیپ ویروس دارد. به طوری که ژنوتیپ A در ارتباط با نتیجه بهتر بیماری و عمر طولانی تر فرد و ژنوتیپ B با پیشرفت سرطان کبد در بیمار ارتباط دارد.

مطالعات در کشور ما حاکی از آن است که ژنوتیپ غالب در ایران ژنوتیپ  D است. بیمارانی با این ژنوتیپ مراحل بیماری شدیدتر دارند و در مقایسه با افرادی با ژنوتیپ A و یا B کمتر به درمان اینترفرون پاسخ می دهند.

 شناسایی و ارزیابی کمی ویروس هپاتیت B در پلاسما یا سرم نقش مهمی در تشخیص و کنترل عفونت HBV و همچنین پاسخ به درمان ایفا می کند. از نظر کلینیکی، تیتر DNA-HBV از سطوح بالا در حدود Copy/ml ۱۰۱۰ در عفونت HBV مزمن تا سطوح خیلی کم در ناقلان مزمنHBeAg  منفی و در بیمارانی که تحت درمان ضد ویروسی هستند و در آنهایی که عفونت پنهان دارند، متغییر است. به علاوه سطوح مختلفی از  DNA-HBVدر بیمارانی که دچار تغییرپذیری زیادی در ژنوم HBV شده اند وجود دارد.

بررسی تیتر ویروس در سرم از جمله فاکتور هایی است که  که جهت ارزیابی فعالیت عفونت و مدیریت درمانهای ضد ویروسی در بیماران مبتلا به HBV کاربرد دارد.

بررسی کیفی و محاسبه تیتر ویروس در سرم بیماران به روش Real time-PCR و با کیت هایی با کیفیت بالا و استاندارد های روز دنیا قابل انجام است.

guest
۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

ساعات کاری

شنبه تا چهار شنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس : ساری ، ابتدای بلوار کشاورز ، ساختمان دکتر مهدوی

درباره‌ی ما بیشتر بدانید…

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top