۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش HBeAg :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو


علت درخواست تست

این تست برای شناسایی، تشخیص و/ یا پی گیری روند عفونت با ویروس هپاتیت B، یا برای تعیین اینکه آیا واکسن هپاتیت B، سطح دلخواه مصونیت را تولید کرده است؛ یا اگر فرد علائم عفونت هپاتیت B را دارد یا احتمالا در معرض ویروس هپاتیت B قرار گرفته است؛ اگر فرد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ناشی از برخی علل دیگر است؛ اگر فرد واکسن هپاتیت B دریافت کرده است؛ اگر فرد در حال درمان HBV است، درخواست می شود.

برخی از دلایل ثانویه برای انجام تست عبارتند از: غربالگری برای عفونت هپاتیت B در جمعیت های در معرض خطر یا در اهداء کنندگان خون، برای تعیین حامل بودن فرد، برای تشخیص عفونت قبلی (مصونیت بعدی)، و تعیین افزایش مصونیت ناشی از واکسن.

توضیح راجع به تست 

چندین تست مختلف وجود دارد که می توانند برای شناسایی عفونت فعلی یا قبلی HBV مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این آزمایش ها، آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به عفونت HBV را شناسایی می کنند؛ برخی از آنها آنتی ژن های ویروسی را شناسایی می کنند، در حالی که بقیه، DNA  ویروسی را تشخیص می دهند. آنها را می توان برای غربالگری عفونت در غیاب علائم، برای تعیین حاد یا مزمن بودن عفونت، یا برای پایش عفونت مزمن مورد استفاده قرار داد.

پروتئین آنتی ژن e هپاتیت(HBeAg) B   توسط همانندسازی فعالانه ویروس هپاتیت B، تولید و در خون آزاد می شود. بر خلاف آنتی ژن سطحی، آنتی ژن e فقط زمانی که ویروس HBV به طور فعال همانندسازی می کند، در خون یافت می شود.

 HBeAg  اغلب به عنوان نشانگر توانایی به انتشار ویروس به افراد دیگر استفاده می شود. همچنین ممکن است برای پایش درمان مؤثر مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، برخی از انواع HBV وجود دارند که آنتی ژن e را نمی سازند. در مناطقی که این گونه از HBV رایج است، آزمایش برای HBeAg خیلی مفید نمی باشد.

تست های تکمیلی

Hepatitis A; Hepatitis C; Acute Viral Hepatitis Panel; Liver panel; Bilirubin; AST; ALT; GGT

طریقه جمع آوری نمونه 

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی 

برای تشخیص عفونت حاد هپاتیت :B آنتی ژن سطحی هپاتیتB(HBsAg)، آنتی بادی IgM هسته هپاتیت B (anti – HBc IgM)؛ و گاهی آنتی ژن e هپاتیت B (HBeAg)
برای تشخیص هپاتیت HBV مزمن : HBsAg؛ DNA ویروس هپاتیت  B (HBV DNA)، و گاهی اوقات HBeAg
برای پایش عفونت مزمن هپاتیت B و درمان آن: HBeAg; anti-HBs IgM; anti-HBe IgG; HBV DNA
برای تشخیص مواجهه قبلی با هپاتیت B، در فرد دارای ضعف ایمنی (زمانی که ویروس می تواند دوباره فعال شود): anti – HBc  تام و Anti – HBs

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top