۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

HBc – Ab – IgM

آزمایش HBc – Ab – IgM :
◀︎این آزمایش در بخش هورمون آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

نام آزمایش 

Hepatitis B core antibody 

مخفف انگلیسی تست 
Anti- HBc 

آمادگی بیمار 
آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه 
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست 

این تست برای شناسایی، تشخیص و/ یا پی گیری روند عفونت با ویروس هپاتیت B، یا برای تعیین اینکه آیا واکسن هپاتیت B، سطح دلخواه مصونیت را تولید کرده است؛ یا اگر فرد علائم عفونت هپاتیت B را دارد یا احتمالا در معرض ویروس هپاتیت B قرار گرفته است؛ اگر فرد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ناشی از برخی علل دیگر است؛ اگر فرد واکسن هپاتیت B دریافت کرده است؛ اگر فرد در حال درمان HBV است، درخواست می شود.

برخی از دلایل ثانویه برای انجام تست عبارتند از: غربالگری برای عفونت هپاتیت B در جمعیت های در معرض خطر یا در اهداء کنندگان خون، برای تعیین حامل بودن فرد، برای تشخیص عفونت قبلی (مصونیت بعدی) ، و تعیین افزایش مصونیت ناشی از واکسن.

توضیح راجع به تست

چندین تست مختلف وجود دارد که می توانند برای شناسایی عفونت فعلی یا قبلی HBV مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این آزمایش ها، آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به عفونت HBV را شناسایی می کنند؛ برخی از آنها آنتی ژن های ویروسی را شناسایی می کنند، در حالی که بقیه، DNA  ویروسی را تشخیص می دهند. آنها را می توان برای غربالگری عفونت در غیاب علائم، برای تعیین حاد یا مزمن بودن عفونت، یا برای پایش عفونت مزمن مورد استفاده قرار داد.

anti-HBc، IgM، آنتی بادی IgM برای آنتی ژن هسته ای هپاتیت B است (آنتی ژن هسته ای هپاتیت B فقط در سلول های کبد آلوده وجود دارد؛ نمی تواند در خون شناسایی شود). اولین آنتی بادی تولید شده پس از عفونت با HBVاست؛ برای تشخیص عفونت حاد استفاده می شود.
anti – HBc  تام، هر دو آنتی بادی IgM و IgG برای آنتی ژن هسته ای هپاتیت B هستند که می توانند برای کمک به تشخیص عفونت های حاد و مزمن HBV مورد استفاده قرار گیرند؛ در پاسخ به آنتی ژن هسته ای تولید شده و معمولا برای بقیه عمر باقی می مانند.

تست های تکمیلی

Hepatitis A; Hepatitis C; Acute Viral Hepatitis Panel; Liver panel; Bilirubin; AST; ALT; GGT

طریقه جمع آوری نمونه 
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید.

اطلاعات تکمیلی

Ø    برای تشخیص عفونت حاد هپاتیت B: آنتی ژن سطحی هپاتیت B(HBsAg)، آنتی بادی IgM هسته هپاتیتB(anti – HBc IgM)؛ و گاهی آنتی ژن e هپاتیتB (HBeAg)

Ø    برای تشخیص هپاتیت HBV مزمن: HBsAg؛ DNA ویروس هپاتیت B (HBV DNA)، و گاهی اوقاتHBeAg

Ø    برای پایش عفونت مزمن هپاتیت B و درمان آن: HBeAg; anti-HBs IgM; anti-HBe IgG; HBV DNA

Ø    برای تشخیص مواجهه قبلی با هپاتیت B، در فرد دارای ضعف ایمنی (زمانی که ویروس می تواند دوباره فعال شود): anti – HBc تام و Anti – HBs

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top