۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

D – Dimer +

آزمایش D – Dimer + :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

ساختمان و متابولیسم

عمل پروتئولیتیک پلاسمین بروی فیبرین یا فیبرینوژن منجر به تشکیل گروهی از اجزای پپتیدی x,y,d می شود که  fibrin degradation protein or FDP(fibrin degradation  fragment  نامیده می شود. انهدام فیبرین مراحل پیاپی بوده و اندازه مولکول تشکیل شده بسته به مدت عمل پلاسمین متفاوت خواهد بود.

زمانی که فیبرین توسط فاکتور سیزده دارای پیوستگی های عرضی پایدار شده باشد، در صورتی که پلاسمین روی ان اثر کند اجزای حد واسط بنام قطعات D2E ایجاد می شود که بنامD-dimer مشهورند.

FDP  در جریان خون توسط مکانیسم کلیرنس در کبد و کلیه و RE خارج می شود، قابل  ذکر است که FDPوکمپلکس های مربوط به ان عمو ما مهار کننده انعقاد می باشد (قطعه Yدر آن فعال تر می باشد) بنابراین افزایش آن در خون سبب اختلال هموستاز و بطور قطع عامل مهم خونریزی در انعقاد خون داخل عروقی و فیبرینو لیز خواهد بود.

شرح ازمایش

قطعه D-dimer فعالیت ترومبین و پلاسمین را ارزیابی می کند, بنابر این این ازمون روشی ساده برای تشخیص وقوعDIC می باشد,نتایج مثبت  این تست با نتیجه مثبتFDP هماهمنگی دارد. اندازه گیریD-dimer  اختصاصی تر ازFDP  است اما از حساسیت کمتری بر خوردار می باشد.

بنابراین این ازمون برای اجزای حاصل از تخریب فیبرین اختصاصی است ,ولی برای فیبرینوژن کاربردی ندارد .

لازم به ذکر است که مقادیر D-dimer در پلاسمای طبیعی قابل اندازه گیری نمی باشد.

کاربرد بالینی

در مشکلات ترمبوتیک همانند ترومبوزورید عمقی، امبولی ریوی، کم خونی داسی شکل و غیره افزایش می یابد، سطح بالای فاکتور روماتوئید و افزایش تومور مارکر CA125در کانسر تخمدان سبب افزایش کاذب آن می شود.

در فیبرینولیز اولیه منفی است.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top