۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش CMV IgM :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه

نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست

اگر پزشک مشکوک است که فرد در حال حاضر یا اخیرا عفونت سیتومگالوویروس (CMV) داشته یا اگر مهم است پزشک بداند که فرد تا به حال عفونت CMV داشته مثلا قبل از دریافت پیوند عضو، این تست درخواست می شود.

هنگامی که فرد بالغ جوان، زن باردار و یا فردی با ضعف سیستم ایمنی علایم شبه آنفولانزا دارد که عفونت CMV را تداعی می کند؛

 وقتی که نوزاد دارای ناهنجاری های متعدد مادرزادی است، یرقان یا کم خونی بی دلیل، و/ یا هنگامی که نوزاد حالت تشنج و یا مشکلات رو به رشدی دارد که ممکن است به دلیلCMV  باشد درخواست می شود.

توضیح راجع به تست 

v   برای شناسایی خود ویروس، نمونه ممکن است خون، ادرار، خلط، مایع آمنیوتیک، مایع مغزی نخاعی، مایع دئودنوم (دوازدهه) یا بافت های دیگر بدن باشد.

v   تستCMV، یا شامل اندازه گیری آنتی بادی هایCMV، پروتئین های ایمن ایجاد شده در پاسخ به قرار گرفتن در معرض CMV است، و یا تشخیص خود ویروس است. ویروس می تواند در طی عفونت فعال، با کشت CMV یا با تشخیص مواد ژنتیکی ویروس (DNA آن) در نمونه مایع یا بافت شناسایی شود.

v   تست CMV برای تعیین وجودعفونت فعال در فرد دارای علائم استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به تعیین وجود عفونت قبلی و در نتیجه مصونیت بدن به عفونت اولیه درخواست شود.

v   تست آنتی بادی را می توان مورد استفاده قرار داد برای تعیین این که آیا فرد در گذشته یا اخیرا در معرض ویروس قرار گرفته یا نه. دو نوع آنتی بادی CMV وجود دارد که در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند، IgM و IgG، که یک یا هر دو ممکن است در خون یافت شوند.

v   آنتی بادی های IgM اولین ها هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند. آنها در بیشتر افراد در طی یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت افزایش و سپس کاهش می یابد.

v   پس از چند ماه، سطح آنتی بادی IgM سیتومگالوویروس معمولا به زیر سطح قابل بازیابی می رسد. آنتی بادی های IgM اضافی، زمانی تولید می شوند که CMV نهفته، دوباره فعال شود.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد؟
در افرا با ضعف سیستم ایمنی، ممکن است با وجود فعال بودن ‍CMV، مقدار IgM و IgG پایین تر از حد انتظار باشد.

تست های تکمیلی
Epstein Barr Virus (EBV), Herpes Simplex Virus, Varicella Zoster Virus (VZV or chickenpox), Antibody Tests, TORCH

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه مورد نیاز بستگی به نوع آزمایش دارد. تست آنتی بادی، نیاز به نمونه خون به دست آمده توسط فرو بردن سوزن داخل سیاهرگ بازو دارد. بازیابی ویروس ممکن است بر روی انواع مختلف نمونه ها نظیر ادرار، خون یا خلط انجام شود. برخی از نمونه ها ممکن است نیاز به روند خاصی برای جمع آوری داشته باشند، مانند مایع آمنیوتیک، مایع دئودنوم، مایع مغزی نخاعی یا بافت بدن (بیوپسی(.


اطلاعات تکمیلی 

تست برای آنتی بادی IgM ممکن است برای تشخیص عفونت مادرزادی در نوزاد مورد استفاده قرار گیرد. تست هایی که ویروس را مستقیما بازیابی می کنند، باید برای تأیید تشخیص انجام شوند.
بازیابی ویروس شامل تعیین حضور CMV در نمونه خون، مایع یا بافت است. این کار را می توان با کشت ویروس یا با بازیابی مواد ژنتیکی ویروس(CMV DNA)  انجام داد.
اگر هم IgM و هم IgG سیتومگالوویروس در فرد دارای علائم وجود دارد، پس این احتمال وجود دارد که او به تازگی برای اولین بار در معرضCMV قرار گرفته، یا عفونت CMV قبلی دوباره فعال شده است. این را می توان با اندازه گیری مجدد سطح IgG در ۲ یا ۳ هفته بعد تایید کرد.

اگر کسی علامتدار است اما سطوح پایین یا غیر قابل بازیابی از IgG و/ یا IgM دارد، ممکن است به این معنا باشد که یا بیماری دیگری به جزCMV  دارد یا سیستم ایمنی فرد به طور طبیعی پاسخ نمی دهد.

اگر فقط IgM وجود داشته باشد، فرد ممکن است به تازگی آلوده شده باشد.

منبع

معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top