۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Calcitonine :
◀︎این آزمایش در بخش بیوشیمی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

نام آزمایش 

Calcitonin

نام های متعارف دیگر

Human calcitonin; Thyrocalcitonin 

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست

این تست برای کمک به تشخیص و پایش هیپرپلازی سلول-C و سرطان مدولاری تیروئید؛ برای غربالگری افراد در معرض خطر ابتلا به نئوپلازی اندوکرین متعدد نوع ۲ (MEN 2)؛ (multiple endocrine neoplasia type 2) یا وقتی که پزشک مشکوک به ابتلای فرد است، یا زمانی کهفرد برای سرطان مدولاری تیروئید درمان می شود، یا وقتی یکی از اعضای خانواده بیمار به سرطان مدولاری تیروئید یا MEN 2 مبتلا است، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست

 این تست، مقدار کلسی تونین در خون را اندازه گیری می کند. کلسی تونین هورمونی است که توسط سلول های خاص در تیروئید به نام سلول های -C تولید می شود. کلسی تونین در تنظیم سطح کلسیم در خون درگیر است و شکستن استخوان ها را مهار می کند (جذب)، اگرچه چگونگی کار کلسی تونین در بدن انسان نامشخص است. چند هورمون تولید می کند که به کنترل میزان سوخت و ساز کمک می کند- عمدتا تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین. (T3)

در چه شرایطی تست افزایش می یابد؟
سطح کلسی تونین در دو بیماری نادر هیپرپلازی سلول-C و سرطان مدولاری تیروئید، سرطان ریه، انسولینوما و تومورهای پانکراتیک دیگر به نام ویپوما افزایش می یابد.

تست های تکمیلی

RET oncogene; Calcium; Thyroid biopsy; Scan; Ultrasound

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی

افزایش قابل ملاحظه کلسی تونین، شاخص خوبی از هیپرپلازی سلول-C یا سرطان مدولاری تیروئید است؛ با این حال پزشک از روش های دیگر، مانند بیوپسی تیروئید، اسکن و سونوگرافی برای تشخیص استفاده می کند.

با درمان موفقیت آمیز برای سرطان مدولاری تیروئید (برداشتن غده تیروئید و مقداری از بافت اطراف آن)، مقدار کلسی تونین معمولا به سطوح بسیار پایین افت خواهد کرد. اگر مقادیر در طول زمان، کم باقی بمانند، پس احتمالا درمان مؤثر بوده است. در برخی از موارد، سطح کلسی تونین افت خواهد کرد، اما پس از درمان، در حد کمی بالا باقی می ماند. این بدان معنی است که برخی از بافت های تولیدکننده کلسی تونین باقی مانده اند. اگر میزان کلسی تونین در طول زمان شروع به افزایش کند، پس احتمالا سرطان مدولاری تیروئید عود کرده است.

منبع

معاونت درمان

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۲ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات
مهمان

آیا کلسیتونین ۷/۱بالاست؟؟؟

مدیر سایت

سلام، بسته به روش ازمایش رنج ان متفاوت است باید روش را دید

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top