۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Bone Marrow :
◀︎این آزمایش در بخش سیتوژنتیک آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

 ناهنجاری­های ساختمانی و تعدادی کروموزومی به­عنوان یک عامل مستعد کننده، در ارتباط با سرطان خون و پاسخ­های متفاوت به درمان شناخته می­شوند. آنالیز سیتوژنتیکی اختلالات کروموزومی با امکان تشخیص و پیش‌بینی بیماری، می­تواند در انتخاب روش درمانی بهتر در سرطان خون کمک‌کننده باشد. از سوی دیگر بررسی نوآرایی­های کروموزومی در بیماران مبتلا به سرطان خون موجب شناسایی ارتباط بین ناهنجاری­های کروموزومی و پیش‌بینی ابتلا به بیماری می­گردد. هدف از مطالعه حاضر تعیین شیوع ناهنجاری­های عددی و ساختمانی کروموزومی و بررسی ارتباط آن­ها با فاکتورهای پیش‌بینی بیماری در بیماران مبتلا به سرطان خون است.

لوسمی های حاد که از تغییر شکل بدخیم سلول خون ساز ناشی می شوند در غالب موارد با ناهنجاریهای سیتوژنتیکی مشخصی همراه است. درمان این بیماری (شیمی درمانی و پرتودرمانی) نیز سبب تغییرات سیتوژنتیک و انواع ناهنجاری های کروموزومی می گردد. سلولهای خون ساز یکی از سلولهای بسیار حساس بدن نسبت به مواد شیمیایی و اشعه هستند و استفاده از این مواد تغییرات زیادی را در مغز استخوان به وجود می آورد که از آن جمله تغییرات سیتوژنتیک و انواع ناهنجاری های کروموزومی است. یکی از روش های اندازه گیری آسیب های ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی، اندازه گیری فراوانی بروز میکرونوکلئی در سلول های خونی مغز استخوان است. هدف این مطالعه، بررسی آسیب های ژنتیکی ناشی از پروتکل های شیمی درمانی و پرتودرمانی در بیماران مبتلا به لوسمی لنفوئیدی حاد به روش میکرونوکلئی اسی است

آسیب های ژنتیکی در تومورها عموماً به دو صورت دیده می شوند:

  ۱- تغییر در توالی DNA شامل تغییر در جفت های بازی و یا قطعات کوچک DNA

  ۲- تغییرات کروموزومی

تغییرات سیتوژنتیکی مانند تغییر در تعداد کروموزوم ها یا ساختمان کروموزوم ها، علامت های سرطان هستند، به ویژه در مراحل دیررس تر و بدخیم تر یا مهاجم تر تکامل تومور.

اندیکاسیون های بالینی برای کاریوتایپ مغزاستخوان

  1. لوسمی حاد : در تشخیص اگر ناهنجاری وجود داشته باشد پیگیری پس از درمان اندیکاسیون دارد .
  2. میلودیسپلازی (  MDr) : در تشخیص به ویژه در بیمار مناسب پیوند مغز استخوان BMT)) ممکن است پیگیری پیشرفت بیماری و بعد از درمان انجام شود.
  3. لوسمی میلویید مزمن ( CML ): در تشخیص ممکن است پیگیری برای مقاصد مرحله بندی یا پایش بازده درمان انجام شود.
  4. دیگر اختلالات مزمن میلوپرولیفراتیو(MPD) : در تشخیص ، موارد منتخب و برای تفکیک و سنجش انتقال لوسمی حاد
  5.  لنفوم بدخیم و اختلالات لنفوپرولیفراتیو مزمن (CLPD): در تشخیص و موارد منتخب
  6.  تومورهای جامد : ممکن است برای تشخیص تومورهای سلول گرد کوچک دوران کودکی ، سارکوماهای منتخب ، تومورهای لیپوماتوز و دیگر تومورها استفاده شود.
  7. CLL  فقط برای FISH برای اندیکاسیون های پیش آگهی

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top