۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

هفته ۳۴

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

وزن جنین در هفته ۳۴ بارداری به ۲۱۵۵ گرم رسیده است و اندازه بدن او هم حدود ۴۵.۵ سانتی‌متر شده است.

لایه‌های چربی که برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد موردنیاز است در حال کامل شدن هستند که درنتیجه اگر به‌عکس جنین در هفته سی و چهارم نگاه کنید خواهید دید بدن کودک شما حالت گردتری به خود گرفته است.

سیستم عصبی مرکزی او در حال تکمیل شدن است و اکنون ریه‌های او کاملا رشد کرده‌اند.

اگر از احتمال بروز زایمان در هفته ۳۴ بارداری نگران هستید، باید بدانید که تقریبا ۹۹% از کودکانی که به این مرحله از رشد می‌رسند در خارج از رحم نیز قادر به ادامه حیات خواهند بود و بسیاری از آن‌ها به عوارض درازمدت ناشی از زایمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما ممکن است اخیرا کمی احساس خستگی کنید که کاملا قابل‌درک است. از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید.

اگر باید مدت‌زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از کمربند حاملگی استفاده کنید زیرا از شکم شما محافظت کرده و بخشی از وزن شما را در بقیه بدن پخش می‌کند.

اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده‌اید، به‌سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممکن است خون در پاهای شما جمع شده باشد که درنتیجه فشارخون شما (برای چند لحظه) افت می‌کند که درنتیجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید.

اکثر ماماها به خانم‌های حامله پیشنهاد می‌کنند که از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود.

اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است هرچند ممکن است این ماساژ برای برخی خانم‌ها چندان راحت نباشد و همچنین انجام این ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرینه نمی‌شود. به‌هرحال در این مورد از پزشک خود بپرسید و روش انجام آن را فرابگیرید.


شما ممکن است برآمدگی‌ها یا تاول‌هایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه بااحساس خارش باشد. بروز این تاول‌ها ممکن است تا کفل یا کشاله ران هم امتداد پیدا کند. این عارضه معمولا بی‌خطر بوده و بثورات و کهیرهای خارش‌دار دوران بارداری نامیده می‌شود.

اما به‌هرحال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش‌دارید حتی اگر این خارش شدید نیست به پزشکتان اطلاع دهید.

فعالیت‌های هفته سی و چهارم بارداری

زایمان در هفته ۳۴ ممکن است رخ دهد پس برای آن برنامه‌ریزی کنید:

شما ممکن است به‌زودی زایمان را تجربه کنید یا مدت‌زمان بستری بودن شما در بیمارستان بیشتر از آن چیزی باشد که اکنون پیش‌بینی می‌کنید.

کلید خانه خود را به حداقل یکی از بستگان یا دوستان خود بدهید تا درصورتی‌که چیزی از منزل نیاز داشتید و خودتان قادر نبودید به خانه بیایید آن را برای شما بیاورند.

دوستان یا بستگان شما باید در موقع ضرورت کارهای زیر را انجام دهند؛ پس‌ کارها را تقسیم کرده و به آن‌ها اطلاع بدهید:

– نگهداری از بقیه فرزندان شما در دوران زایمان و بستری بودن در بیمارستان؛
– بردن کودکان به مدرسه و فعالیت‌های فوق‌برنامه و برگرداندن آن‌ها؛
– آب دادن به گل‌ها و گیاهان، مراقبت از حیوان خانگی و گرفتن پیام‌ها و نامه‌ها؛
– تعیین کسی که کارهای شما را در محل کار انجام دهد یا هر وظیفه دیگری را که بر عهده‌دارید متقبل شود؛
نام و شماره تماس این افراد را در کیف‌دستی خود قرار داده یا وارد گوشی تلفن همراه خود کنید تا بتوانید در هنگام نزدیک شدن زایمان به‌سرعت به آن‌ها خبر بدهید.

رژیم غذایی

جنین شما در هفته‌های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است.

برای تغذیه در هفته ۳۴ بارداری وجود ۵ تا ۶ وعده غذایی مقوی و کم‌حجم در طول روز بسیار مؤثرتر از ۲ یا ۳ وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده می‌شود.

اگر می‌پرسید «در هفته ۳۴ بارداری چی بخوریم» بدانید میان وعده‌های مفید و انرژی‌زا برای شما باید شامل پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها باشند که در مواد مغذی مثل: جوجه‌کباب، به همراه نان سبوس‌دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون‌های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه‌هایی از انواع میوه‌ها، تکه‌های سیب آغشته به کره بادام‌زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته‌ای؛ به‌وفور یافت می‌شود.

نگران نباشید

تهوع و استفراغ صبحگاهی در سه‌ماهه پایانی بارداری درنتیجه فشاری است که رحم به معده می‌آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می‌دهد. چاره کار خوردن بیسکوئیت یا کاهش حجم وعده‌های غذایی است.

درصورتی‌که این کارها جواب نداد، ممکن است که این دل‌آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که به‌هیچ‌وجه به جنین شما آسیب نمی‌رساند.

البته باید بدانید که مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ می‌شوند، اگر هیچ‌یک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته سی و چهارم بارداری

به وجود آمدن چربی پوست جنین باعث می‌شود که چین‌وچروک‌ها از بین برود و کرک‌های اولیه کم‌وبیش زایل می‌شوند.

همان‌طور که در عکس جنین در ۳۴ هفتگی می‌بینید، فرزند دلبند شما شکل زیبای یک کودک را به دست آورده است.

توصیه‌شده است روزهای دوشنبه سوره “یس” و روزهای سه‌شنبه سوره ” فرقان ” و روزهای چهارشنبه سوره” دهر” را تلاوت کنید.

روزهای جمعه هم یک انار شیرین را ناشتا میل کنید. در همه حال به یاد خدا باشید و در چهره افراد مومن و زیباروی نگاه کنید.

بایدهای هفته سی‌وچهارم بارداری

ورم به‌خصوص در اواخر دوران بارداری می‌تواند به‌صورت طبیعی ایجاد شود. اما اگر سریع و ناگهانی بوده و یا با سردرد و سرگیجه و دردشکمی توأم باشد باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید .

برای کاهش ورم طبیعی بهتر است برای استراحت در حالت خوابیده به پهلوی چپ دراز بکشید. به‌طور منظم ورزش کنید و پاها و بازوها را در سطحی بالاتر از قلب در دوره‌های کوتاه‌مدت در طول روز قرار دهید.

به میزان کافی کالری و پروتئین مصرف کنید و روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید و زیاد نمک نخورید.

از ایستادن و نشستن‌های طولانی خودداری کنید و کفش و جوراب‌های تنگ نپوشید و دست‌هایتان را در هنگام خوابیدن زیر بالش یا زیر سر قرار ندهید. از مصرف زیاد قند و چربی هم خودداری کنید.

نبایدهای هفته ۳۴ حاملگی

از حرکات کششی و خم شدن‌های ناگهانی پرهیز کنید و تغییر وضعیت خود را به‌آرامی و به‌صورت صحیح انجام دهید.

سعی کنید هنگام بلند شدن از خواب با چرخش به سمت پهلو و فشار به روی دست‌ها جهت بلند شدن، کشش وارده به ناحیه پشت و عضلات شکم را کاهش دهید.

در هفته ۳۴ جدا از انجام ورزش‌های سنگین و ایستادن راه رفتن‌های طولانی پرهیز کنید. از ایستادن روی انگشتان پا، راه رفتن زیاد و پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند بپرهیزید.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top