۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
fajr logo tp farsi 500 w d84220e8b21ab2c672e96b65c3948246
mobile logo

نشانگر ژنتیکی جدید می تواند به تشخیص زود هنگام سرطان پروستات کمک کند

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

سرطان پروستات یک چالش بزرگ در زمینه مراقبت های بهداشتی با بیش از یک میلیون موارد جدید و ۳۰۰۰۰۰ مرگ و میر در هر سال در سراسر جهان است. یک تیم تحقیقاتی یک ارتباطی معنی داری بین تغییرات ژنتیکی در ژنهای HOXB13 و CIP2A و  خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات و میزان زنده مانی بیماران را کشف کرده است.

توضیحات بیشتر

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه تورکو در فنلاند لینک بین تغییرات ژنتیکی در ژنهای HOXB13 و CIP2A و خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات و میزان بقای کمتر بیماران را کشف کرد. یکی از ژن های مرتبط، HOXB13، شناخته شده است که نقش مهمی در خطر ابتلا به سرطان پروستات ایفا می کند، هرچند مکانیزم آن هنوز درک نشده است. ژن دیگر، CIP2A، به عنوان یک انکوپروتئین کد می شود، و تصور می رود که نقش مهمی در شکل گیری تومور انسان داشته باشد.

“تحقیقات نشان می دهد که اثر سینرژیسم ژن های HOXB13 و CIP2A، مردان را در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار می دهد. همچنین این اثر با سطح بالایی از آنتی ژن های خاص پروستات (PSA) و عود بیوشیمیایی پیشین همبسته می باشد. این دو ژن باعث افزایش رشد سلول های سرطانی پروستات، مهاجرت و در نتیجه تشکیل تومور می شود.

بررسی انواع واریانت های ژنتیکی می تواند به شناسایی بیماران در معرض خطر کمک کند. یکی از ضروری ترین نیازهای موجود در زمینه سرطان پروستات، توانایی تشخیص سرطان های تهاجمی در مراحل اولیه است. آزمایش ژنتیکی HOXB13-CIP2A می تواند به شناسایی این بیماران کمک کند و ممکن است فرصت های جدیدی برای تشخیص زودرس و دقیق فراهم سازد.

“تغییرات کوچک در هر دو ژن باعث می شود که CIP2A اثر ژن HOXB13 را افزایش دهد که این امر باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات می شود. مردان این دو نوع واریانت ژنتیکی را به طور همزمان دارند ۲۱ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات بوده و ۳/۲ برابر بیشتر ابتلا به نوع مزمن این سرطان دچار می شوند.

اگر چه این اندازه جمعیت مورد بررسی در این مطالعه بیش از ۷۰۰۰ بیمار و تعداد مشابهی از کنترل بود، اما در واقع آنها عمدتا جمعیت قفقازی از شمال اروپا هستند و برای تأیید یافته ها، تحقیقات بیشتری در مورد سایر جمعیت ها ضروری است.

منبع: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180911110240.htm

guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

ساعات کاری

شنبه تا چهار شنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

fajrmap 800x795

آدرس : ساری ، ابتدای بلوار کشاورز ، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top