۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

پیشرفت های شگفت انگیز پزشکی در سال ۲۰۱۸

معمولا پیشرفت ها در دنیای پزشکی مدرن سریع اتفاق می افتد، اما اگر انتظارات متخصصان در مورد آنچه که انتظار می رود در سال ۲۰۱۸ انجام شود، برآورده شود ممکن است خیلی سریعتر این پیشرفت ها حاصل شود.

همچنین می توان گفت که شرکت های فن آوری تبدیل به یک بازیکن مهم در دنیای مراقبت های بهداشتی به عنوان شرکت های دارویی شده اند.

 

ژن درمانی برای بیماری های ارثی شبکیه

در یک حرکت تاریخی،FDA  ژن درمانی برای بیماری های شبکیه ارثی را تأیید کرد. بیماران مبتلا با داشتن نقص ژنتیکی در ژن RPE65   که مسئول تولید پروتئینی است که گیرنده های نور در چشم را ایجاد می کند  از leber congenital amaurosis و retinitis pigmentosa رنج می برند، اما با پیشرفت های اخیر اکنون امیدوار هستند.

درمان توسط Spark Therapeutics که Luxturna  نامیده می شود صورت می گیرد. این به چشم تزریق می شود و از یک ویروس خوش خیم برای انتقال نسخه های سالم ژن به شبکیه استفاده می کند.

به گفته محققان، در حالی که این یک روش درمانی نیست، اما می تواند بینایی چشم را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. متاسفانه هزینه بالایی در حدود ۸۵۰۰۰۰ دلار برای انجام یک دوره درمانی در نظر گرفته شده است.

این پیشرفت می تواند یک گام بزرگ در پزشکی باشد. دکتر رویزن می گوید: “اگر شما به سرطان نگاه کنید، می بینیم که اکثر سرطان ها با یک نقص در DNA آغاز می شوند.” “و این نقص DNA را می توان تصحیح یا بهبود بخشید. هم چنین فرض کنید شما خانواده ای دارید که لقاح آزمایشگاهی انجام داده اند؛ آنها در ابتدا ژن های جنین را مورد بررسی قرار می دهند تا ببینید آیا مشکلی وجود دارد یا نه. – و اگر مشکل وجود داشته باشد، آیا می توان مشکل را از بین برد؟ ” امروزه محققان زیادی در حال کار کردن روی این موضوع هستند و انتظار می رود در سال ۲۰۱۸ بتوان از این تکنولوژی بهره برد.

کاهش کلسترول LDL

کلسترول بد، که به عنوان لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) شناخته می شود، عامل مهمی در بیماری قلبی است. برخی ترکیبات جدید دارو میتوانند سطح LDL را به میزان ۷۵ درصد کاهش دهند. مهار کننده های PCSK9 همراه با استاتین ها در کاهش کلسترول بدنی بسیار قدرتمند هستند. در حال حاضر تعدادی از تحقیقات این تئوری را آزمایش می کنند تا بفهمند که چگونه می توان میزان LDL را پایین آورد. در حال حاضر پزشکان با کمک ابزار و پژوهش ها به کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلب و عروق امیدوار هستند.

نوع جدیدی از نظارت یا مانیتورینگ بیمار

یکی از دلایل وجود واحد مراقبت های ویژه اینست که آلارم ها در حال خاموش شدن هستند و همیشه مهم نیستند (در یک مطالعه گزارش شد که ۸۰ درصد از آلارم های بیمارستان غیر ضروری است). با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، آنها می توانند پیش بینی کنند که کدام بیمار دچار مشکل شده و قبل از اینکه وضعیت بیمار بحرانی شود، پزشکان و پرستاران را مطلع می سازند. هم چنین، این روزها بیمارستان ها سریع تر بیماران را ترخیص می کنند و قرار ملاقات های بعدی (برای پیگیری کردن یا فالو اپ کردن بیمار) با پزشکان می تواند چالش برانگیز باشد و مطمئنا ناخوشایند است، زیرا بیمار باید برای یک ملاقات پنج دقیقه ای به دفتر دکتر مراجعه کند. Roizen می گوید: “بیش از ۸۰ درصد از بیماران پس از عمل ما اکنون هر روز از طریق یک برنامه در آیفون چک می شوند جایی که آنها می توانند زخم را نشان دهند و با دکتر صحبت کنند و جراح خود را بینند.”

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top