۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Vit D3 :
◀︎این آزمایش در بخش الکتروفورز و کروماتوگرافی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

کمبود ویتامین D3

کمبود ویتامین D3باعث ضعف و خستگی، درد مفاصل، عفونت های مکرر، بیماریهای قلبی عروقی، کاهش سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابنلا به سرطان، دیابت، کاهش تراکم استخوان، کاهش کلسیم و فسفر خون، بیماری خود ایمنی و بیماری های مربوط به اعصاب و روان می شود.

پیشنهاد می شود با یک آزمایش خون میزان ویتامین Dخود را چک کنید زیرا که در بعضی افراد کمبود ویتامین D3بدون هیچگونه علایمی وجود دارد که نباید آن را نادیده گرفت.

مزایای ویتامین D3

تاثیرِ ویتامین D بر سلول‌های مختلفی که مرتبط با سلامت استخوان‌هاست، بسیار مشهور است، زیرا به سلول‌های روده فرمان جذب کلسیم و فسفر را می‌دهد.

*در صورت کمبود ویتامین دی بدن قادر به جذب کلسیم مورد نیاز نخواهد بود.

بهبود بیماری های عصبی با ویتامین D3

آلزایمر یکی از بیماری های مربوط به زوال عقل است که باعث از دست رفتن حافظه شده و زندگی فرد را مختل می کند. ویتامین D3 و امگا ۳ در پاک سازی پلاک های آمیلوئید مغز که با بیماری آلزایمر ارتباط دارد موثر است. بر اساس مقاله چاپ شده در آمریکا بیماری آلزایمر ویتامین D3 و امگا ۳ به خصوص اسید چرب DHA نقش مهمی در کنترل التهاب و پاک سازی پلاک های آمیلوئید دارد.

نقش ویتامین D3 در درمان و پیشگیری از سایر بیماریها

بر اساس تحقیقات انجام شده:

o      مصرف این ویتامین ۶۶ درصد خطر ابتلا به به دیابت نوع ۱ را کاهش میدهد.

o      مصرف این ویتامین تا ۸۳ درصد خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

o      مصرف این ویتامین تا ۵۴ درصد خطر ابتلا به بیماری ام اس MS را کاهش می دهد.

o      مصرف این ویتامین تا ۵۰ درصد احتمال شکستگی را کاهش می دهد.

o      مصرف این ویتامین تا ۶۰ درصد خطر ابتلا به فیبرومیالژی (نوعی روماتیسم) را کاهش می دهد.

مصرف زیاد ویتامین D می‌تواند باعث از درست دادن اشتها، ادرار پی در پی و کاهش وزن شود. همچنین میزان زیاد ویتامین D می‌تواند باعث ایجاد مشکلات کلیوی و قلبی شود، بنابراین باید سطح ویتامین D3 طی دوره مصرف چک شده تا با عوارض بالا بودن آن روبرو نشوید.

تشخیص ویتامین D3

تشخیص و اندازه‌گیری بسیاری از داروها، اسیدهای آمینه، ویتامین ها و … با روش HPLC از حساسیت ، دقت و صحت بالائی برخوردار می‌باشد و به عنوان روش مرجع برای تشخیص و اندازه گیری آنها می‌باشد. دستگاه HPLC همچنین برای اندازه‌گیری بسیاری از داروها از قبیل فنوباربیتال، کاربامازپین، لاموتریژین، فنیتوئین و… اسیدهای آمینه از قبیل فنیل آلانین، تیروزین و … با استفاده از نمونه پلاسما، ادرار و لکه خونی خشک شده (DBS) و نیز اندازه گیری کاتکول آمین‌ها نظیر اپی نفرین، نوراپی نفرین، دوپامین قابل استفاده می باشد. روش مرجع جهت سنجش ویتامین D روش LC-MS/MS است که ویتامین D2، D3 و D3 epimer را به طور جداگانه اندازه‌گیری نموده و جمع آنها را به عنوان ویتامین D توتال گزارش می‌کند. این روش توسط آزمایشگاه مواد غذایی در (CDC) و همچنین آزمایشگاه ملی در انگلستان جهت سنجش ویتامین D در بررسی‌های مربوط به سلامت و تغذیه بکار گرفته می‌شود. توانایی این روش در اندازه‌گیری هر سه فرم ویتامین D که در سنین مختلف وجود دارند مزیتی جهت انتخاب آن محسوب می‌گردد. این روش بسیار کاربر و از نظر فنی پیچیده است. روش HPLC می‌تواند ۲۵- هیدروکسی ویتامین D2 و D3 را اندازه بگیرد.

مزایای دستگاه HPLC

مزایای دستگاه HPLC نسبت به بقیه روش ها: استفاده از روش HPLC بسیار آسان است. مدت زمان لازم برای آنالیز بسیار اندک است. در سیستم HPLC دو فاز ثابت و متحرک با مکانیسم رقابتی عمل می کنند که این امر موجب انجام آنالیزهای دقیق می شود. در این روش برای هر گروه از ترکیبات خاص، دتکتورهای انتخابی ویژه وجود دارد که کمیت و کیفیت آنالیز را به بهترین صورت ممکن افزایش می دهند. ترکیبات آلی ناپایدار و غیر فرار به سادگی تحت آنالیز قرارمی گیرند. جداسازی، خالص سازی و شناسایی پروتئین ها و ترکیبات آلی بویژه ترکیبات دارویی با این روش به خوبی انجام می گردد. آنالیز کمی با حساسیت و دقت زیادی امکان پذیر است. تعیین ساختار پلیمرها مقایسه ساختار پروتئین های مختلف هرگونه ناخالصی با قطبیت های مختلف، قابل تشخیص است. وجود ناخالصی هایی با وزن ملکولی بسیار بالا قابل تشخیص است. وجود آب در نمونه های آزمایشی مشکلی در طی آنالیز بوجود نمی آورد. ملکولهای آب دارای پیوند هیدروژنی قابل ارزیابی است.

سهولت تجدید پذیری(Reproducibility) از مزیت های عمده سیستم HPLC محسوب می شود.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top