۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش Hbs-ab :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

نام آزمایش

Hepatitis B surface antibody 

مخفف انگلیسی تست
Anti- HBs 

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست.

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست

این تست برای شناسایی، تشخیص و/ یا پی گیری روند عفونت با ویروس هپاتیت B، یا برای تعیین اینکه آیا واکسن هپاتیت B، سطح دلخواه مصونیت را تولید کرده است؛ یا اگر فرد علائم عفونت هپاتیت B را دارد یا احتمالا در معرض ویروس هپاتیت B قرار گرفته است؛ اگر فرد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ناشی از برخی علل دیگر است؛ اگر فرد واکسن هپاتیت B دریافت کرده است؛ اگر فرد در حال درمان HBV است، درخواست می شود.

برخی از دلایل ثانویه برای انجام تست عبارتند از: غربالگری برای عفونت هپاتیت B در جمعیت های در معرض خطر یا در اهداء کنندگان خون، برای تعیین حامل بودن فرد، برای تشخیص عفونت قبلی (مصونیت بعدی) ، و تعیین افزایش مصونیت ناشی از واکسن.

توضیح راجع به تست
چندین تست مختلف وجود دارد که می توانند برای شناسایی عفونت فعلی یا قبلیHBV  مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این آزمایش ها، آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به عفونت HBV را شناسایی می کنند؛ برخی از آنها آنتی ژن های ویروسی را شناسایی می کنند، در حالی که بقیه،DNA ویروسی را تشخیص می دهند. آنها را می توان برای غربالگری عفونت در غیاب علائم، برای تعیین حاد یا مزمن بودن عفونت، یا برای پایش عفونت مزمن مورد استفاده قرار داد.
آنتی بادی سطحی هپاتیتB (anti – HBs)  در پاسخ به آنتی ژن سطحی هپاتیت B تولید می شود؛ مقدار آن در طول فاز بهبود در خون افزایش می یابد. برای شناسایی مواجهه قبلی با HBV استفاده می شود؛ همچنین از واکسیناسیون موفق به دست می آید. این تست برای تعیین نیاز به واکسیناسیون (اگر anti – HBs وجود ندارد) یا برای تعیین بهبودی فرد از عفونت و مصونیت او (نمی تواند دوباره عفونت را بگیرد) انجام می شود .

تست های تکمیلی
Hepatitis A; Hepatitis C; Acute Viral Hepatitis Panel; Liver panel; Bilirubin; AST; ALT; GGT

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top