۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

آزمایش ۲ – ME :
◀︎این آزمایش در بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه فجر انجام میپذیرد.

* نام آزمایش:

۲ME

* نام های دیگر آزمایش:

۲ – مرکا پتواتانول

* آزمایشهای مرتبط:

Wright ، C. Wright

 

* چرا و چه موقع درخواست می شود:

این آزمایش پس از مثبت شدن آزمایش رایت انجام می شود و کاربرد آن تشخیص افتراقی بروسلوز (تب مالت) حاد از نوع مزمن بیماری در اشخاصی است که کشت خون آنها منفی گزارش گردیده و تیتر آگلوتینین اختصاصی بروسلا در سرم خون آنها نیز پایین می باشد در حالی که تظاهرات بالینی شخص با علائم تب مالت مطابقت دارد. و همچنین می توان تاثیر آنتی بیو تیک مناسب را در درمان بیمار بررسی کرد.

 

* دانستنیهای بیشتر:

کلاسهای آنتی بادی که بر ضد آنتی ژنهای سطحی میکروبها در سرم ظاهر می شود شامل IgA ,IgG ,IgM می باشد، در اواخر هفته اول و ابتدای هفته دوم مرحله حاد ابتدا بتدریج IgMو سپس  IgG اختصاصی بالا می رود و پس از چند هفته تیترش از IgM  نیز بیشتر می شود و در هفته چهارم تا هشتم مرحله حاد بیماری تیتر آنتی بادی به حداکثر خود می رسد. اگر درمان مناسب صورت گیرد تیتر IgG کاهش می یابد ولی تغییری در تیتر IgM بوجود نمی آید. ولی اگر درمان مناسب صورت نگیرد، بیماری وارد مرحله مزمن شده ودر این حالت تیتر مثبت سرم اکثراً مربوط به انتی بادی IgG می باشد. در مراحل نهائی وضعیت حاد و مرحله تحت حاد بیماری، تقریباً اکثر آگلوتینین موجود در سرم بیمار از کلاس IgG می باشد و مقدارIgM تقریباً ناچیز است. در مرحله مزمن بیماری معمولاً آگلوتینینIgM  دیده نمی شود و تمام آگلوتینین موجود ضد بروسلا از کلاس IgG می باشد.

در موارد نادر ممکن است آگلوتیتین IgM  در وضیعت مزمن بیماری تا مدتها در سرم باقی بماند. با مشاهده حداقل ۳ تیتر اختلاف (افت تیتر) با روش رایت- لوله ای می توان به مرحله حاد بیماری و وجود IgM در سرم پی برد.

 

* مقادیر طبیعی:

منفی

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top