۰۱۱-۳۳۴۱۱۱۰۳-۵ | contact@fajrlab.com
mobile logo

هفته ۲۷

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین ۲۷ هفته‌ای، همه رحم شما را پر می‌کند!

وزن جنین در هفته بیست‌وهفت بارداری به حدود ۹۰۰ گرم رسیده  و طول بدن او نیز ۳۶.۵ سانتی‌متر است.

او اکنون می‌تواند چشمان خود را باز و بسته کند و در زمان‌های مشخصی می‌خوابد و بیدار می‌شود. او می‌تواند انگشت‌هایش را نیز بمکد.

هرچند ریه‌های او هنوز کاملا رشد نکرده است، اما درصورتی‌که جنین در هفته ۲۷ به‌طور اتفاقی نارس به دنیا بیاید، با کمک دستگاه ریه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد.

به حرکت‌های ریتمیک و منظم کودک خود دقت کنید زیرا نشانه سکسکه‌هایی هستند که از این به بعد ممکن است به‌طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سکسکه کودک تنها چند لحظه طول خواهد کشید و درنتیجه برای او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس این حرکات لذت ببرید!

با رشد بیشتر بافت مغز اکنون مغز کودک شما بسیار فعال است. فکر می‌کنید او به چه چیز فکر می‌کند؟!

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

کودک شما در حال آماده شدن برای مرحله نهایی است، درنتیجه شما ممکن است عوارض جدیدی را با آغاز هفته ۲۷ بارداری خود مشاهده کنید.

علاوه بر احساس درد در پشت و کمر، ممکن است گاهی اوقات دچار گرفتگی عضلات پا نیز بشوید. پاهای شما وزن زیادی را تحمل می‌کنند و رحم شما نیز به جریان خون بیشتری نیاز دارد.

با رشد رحم فشار بیشتری بر رگ‌هایی که خون را از اندام‌های تحتانی شما به سمت قلب می‌برند و همچنین بر عصبی که از بالاتنه به سمت پاهای شما می‌رود وارد می‌شود. متأسفانه هر چه مدت بیشتری از حاملگی شما بگذرد این گرفتگی‌های عضلانی شدیدتر و بیشتر خواهند شد.

گرفتگی عضلات معمولا در شب رخ می‌دهد، اما ممکن است در طول روز هم بروز کند. با انجام این تمرین شاید از درد و گرفتگی رها شوید: پاهایتان را دراز کنید و انگشت‌های پاهای خود را مستقیم به سمت جلو بکشید، سپس آن‌ها را به سمت عقب (مثل‌اینکه بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید) بکشید.

این کار موجب کشیده شدن ماهیچه ساق پا می‌شود و ممکن است مشکل شما را بهبود ببخشد. همچنین چند دقیقه پیاده‌روی یا ماساژ دادن ماهیچه ساق پا ممکن است مفید باشد.

این مطلب ممکن است فعلا برای شما بسیار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظیم خانواده و روش جلوگیری از بارداری نیز فکر کنید.

شما باید قبل از تولد نوزادتان در برخی موارد تصمیم بگیرید. شاید این تعداد فرزند برایتان کافی است و بخواهید لوله‌هایتان را نیز درزمانی که در بیمارستان هستید ببندید. به‌هرحال از حالا وقت کافی دارید که با همسرتان و متخصص مشورت کنید.

فعالیت‌های هفته بیست و هفتم بارداری

مقداری غذا آماده کنید که بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانید!

اگر خودتان آشپزی می‌کنید از این به بعد دو برابر غذا بپزید و نصف آن را فریز کنید. در هفته‌های اول پس از تولد نوزادتان هرروز شما و همسرتان به‌قدری خسته خواهید بود که حوصله غذا پختن نخواهید داشت و از اینکه چیزی در یخچال داشته باشید که بتوانید آن را به‌سرعت گرم کرده و مصرف کنید بسیار خوشحال خواهید شد.

اگر هم آشپزی نمی‌کنید در مجلات و پیک‌های محلی یا مغازه‌های نزدیک محل سکونت خود بگردید و لیست همه خوراکی‌هایی را که با سرویس به درب منزل شما آورده و تحویل می‌دهند، جمع‌آوری کنید. بعدا شما از انتخاب‌های متعددی که دارید بسیار خوشحال خواهید شد.

رژیم غذایی

انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق را برای برنامه تغذیه در هفته ۲۷ بارداری بگنجانید. این مغزها، منابع خوبی از پروتئین و آهن هستند و می‌توانند به‌عنوان میان وعده مغذی مورداستفاده قرار بگیرند.

 البته بهتر است این مواد حداکثر تا ۲۴ ساعت، اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبی آن مصرف شوند تا خواص غذایی آن‌ها کاهش نیابد.

اما حداقل یک‌سوم پروتئین روزانه بر اساس سفارش FDA باید از منابع حیوانی پروتئین تامین شود، هم‌چنین به‌خصوص در دوران بارداری بهتر است بخش عمده پروتئین رژیم غذایی از منابع پروتئین دریایی مثل میگو و ماهی و … تامین شود.

بهتر است ماهی و میگو را آب پز یا بخارپز کنید تا خواص غذایی آن‌ها تا حد امکان کاهش نیابد.

نگران نباشید

آریتمی، یک بی‌نظمی در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روی سونوگرافی دستگاه داپلر ( دستگاهی که صدای قلب جنین را بلند و تقویت می‌کند ) و گوشی پزشکی تشخیص می‌دهند.

بی‌نظمی به این صورت است که انگار قلب برای لحظه‌ای ضربان ندارد. این مسئله چندان جای نگرانی ندارد زیرا بچه‌ها معمولا بی‌نظمی ضربان قلب را پیش از زایمان پشت سر می‌گذارند و هنگام تولد قلب سالمی دارند.

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست‌وهفت بارداری

کندر باعث تقویت فهم و حافظه می‌شود. برای رفع سستی اعضای بدن مفید است و جویدن آن باعث تقویت حافظه می‌شود. در دوران بارداری با مکیدن کندر یا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقویت نمایید.

پیامبر خدا فرموده‌اند :” به زن باردار خود کندر بخورانید زیرا جنین وقتی در شکم مادر خود به‌وسیله کندر تغذیه می‌شود، قلبش محکم و عقلش زیاد می‌شود و اگر جنین پسر باشد، شجاع خواهد شد.”

علاوه بر این توصیه‌شده است هرروز یک عدد انار را پی از خواندن سوره “فتح” ناشتا بخورید. تلاوت روزانه چند آیه از قرآن مجید را فراموش نکنید.

بایدهای هفته بیست‌وهفت بارداری

هنگام بارداری که پستان‌ها بزرگ و سنگین می‌شوند بستن سینه‌بند ضروری است اما سینه‌بند را طوری انتخاب کنید که پستان‌ها به‌طرف بالا و داخل نگاه داشته شوند.

چون پستان‌ها تا قبل از شش‌ماهگی به‌سرعت بزرگ می‌شوند بهتر است سینه‌بندها را تا قبل از آن مدت عوض کنید ولی از ماه ششم به بعد که تغییر حجم سینه‌ها تقریبا ثابت است، تعویض سینه‌بند ضرورت ندارد.

از به کار بردن سینه‌بندهایی که پستان‌ها را صاف و پهن نگه می‌دارند جدا خودداری کنید. از هفته بیست و هفتم حاملگی یعنی ماه چهارم به بعد، ترشح غلیظ و سفیدرنگی به نام “کلستروم” از نوک سینه‌ها خارج می‌شود که گاهی خشک‌شده و باعث تحریک پوست اطراف آن می‌گردد.

برای جلوگیری از آن به کمک یک گاز تمیز و یا پنبه می‌توانید نوک سینه را با آب ولرم و صابون پاک‌کنید.

نبایدهای هفته ۲۷ حاملگی

نوعی از چربی که باید از مصرف آن اجتناب کنید، چربی‌های هیدروژنه هستند که حاوی اسیدهای چرب یا نیمه اشباع هستند و بیش‌تر از چربی‌های اشباع یا کلسترول به قلبتان آسیب وارد می‌کنند.

راهنماهای رژیم غذایی در جهان به مردم پیشنهاد می‌کنند که همواره مراقب دریافت چربی‌های هیدروژنه باشند و تنها چند گرم در روز از این چربی‌ها را دریافت کنند.

چربی‌های هیدروژنه معمولا در غذاهای آماده مثل کیک‌ها، بیسکویت‌ها، غذاهای سرخ‌کردنی و مرغ‌های سوخاری وجود دارند. اگر برچسب ماده غذایی نشان نمی‌دهد که دارای چند گرم چربی هیدروژنه است به دنبال عباراتی مانند “حاوی روغن گیاهی هیدروژنه” یا “روغن شیرینی‌پزی گیاهی” باشید چون این عبارات وجود روغن هیدروژنه را نشان می‌دهند.

بهترین روش برای کاهش مصرف این چربی‌ها برای شما، کاهش مصرف غذاهای آماده بیرون از خانه است.

اشتراک
اشاره به موضوع
guest

۰ دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه‌ی نظرات

راهنمای مراجعین

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه ۶صبح-۷عصر
پنجشنبه ۶صبح-۴عصر

 جوابدهی از ساعت ۴عصر  الی ۷ شب

 ۰۱۱۳۳۴۱۱۱۰۳-۵

آدرس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه فجر در نقشه

آدرس : ساری، ابتدای بلوار کشاورز، جنب پل شهید سردار نبوی، ساختمان دکتر مهدوی

آخرین مقالات پزشکی برای مراجعین

Go to Top